Fórum Xperia.cz 0.1b

Vše o zařízeních Xperia na jednom místě

Nejlepší fotoaparát na trhu?

Moderátor: Moderátoři

Blíží se představení nových telefonů Sony XPERIA na veletrhu MWC v Barceloně, většina novinek pro nás ale stále zůstává zahalena rouškou tajemství. V posledních týdnech se tak velmi často vracíme k jednotlivým telefonům roku 2016, tentokráte ale ještě zamíříme o další rok do minulosti. Sony XPERIA M5 totiž měla solidní potenciál zaujmout a ačkoliv jsem z telefonu nadšený nebyl zákazníci jej přijali. Byli nebo jste s ním stále spokojeni?

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Jsem moc rád za toto téma.

Osobně v naší rodině máme zkušenost s tímto telefonem jen pár měsíců - telefon měl poslední verzi 5.1.1 a už byla nějakou dobu dostupná verze 6.0, která po prvním nabití telefonu v něm taky hned přistála.

Takže stran SW funkčnosti s telefonem problém není. Reset jen 1 a to ještě s první verzi 6.0. Poslední verzi 6.0 bych ohodnotil jako velmi povedenou.

Stran podobnosti konstrukce si dovolím poznamenat, že mě tedy telefon rozhodně více připomíná Z3+ (odkrytý USB konektor, jedna krytka na telefonu, styl bočnic a výraznějších rohů, vyvedení mřížek reproduktorů - respektive sluchátka a mikrofonu...) něž Z3

Ve zlaté barvě je opravdu nádherná.

Ano, má rámečky, ale nahoře jsou dva velké snímače, takže minimálně tam si to ten telefon určitě obhájí.

A ten spodní rámeček? Jsem za něj rád. Telefon za něj kolikrát držím i když ho mám "nastojato" a nemusím se bát, že bych stiskl senzorové tlačítka. I když mám menší ruku, telefon se mi i tak dobře jednou rukou ovládá..

Navíc je super drobný přesah rámečků nad displej a zadní stranu pro snadnější aplikaci fólie/skla.

Sice je 2,5 D sklo módní, vypadá hezky, ale zase sehnat odpovídající ochranu na telefon je přeci jen v případě M5 snazší.

Ale začátky s telefonem lehké nebyly.

Hned první týden reklamace kvůli vadné selfie kameře, která začala dělat artefakty.

Opraveno. ALE...

Opraveno bylo kamerou, která sice už barevné artefakty nedělala, ale za to zaostřila maximálně do vzdálenosti 30 cm, všechno dál už bylo v mlze. Takže sice na makro fotky pórů fajn, ale jinak na prd... A navíc to tam nějaký lempl hůře poskládal, takže se začala odlepovat záda v oblasti fotoaparátů... A aby toho nebylo málo, při větší zátěži se postupně začaly objevovat žluté skvrny na displeji s maximem výskytu v levém horním rohu, ale postupně se to začalo zhoršovat i v ostatních krajích a rozích...

Takže telefon záhy poté putoval zase na reklamaci

Za 14 dní přišel na prodejnu telefon s kompletně novým housingem včetně displeje (na jedné z bočnic již nebyl kaz z výroby - takový malý výstupek), dle zvuku i nový vibrátor.. Jinak deska, baterie a původní kamera zůstaly původní.

Po této opravě již i zadní kryt v pořádku doléhá a ten lehký okraj tam již fyzicky je.

Ad vibrátor...

Poslední dobou si dělá co chce... Nějakou dobu postupně vypadával z funkce až pak nefungoval. Jenomže pak zase fungoval a pak zas ne. Zkoušel jsem i různá nastavení v optimalizaci baterie a dokonce to chvíli zabralo, ale spíš to bylo placebo, neboť se závada opět objevila.

No jenomže... Poslední týden vibrátor zase normálně funguje .(jen drobný výpadek, který trval sotva pár minut). A tak teď přemýšlím, co dál, abychom nebyly bez telefonu a závada se neprojevila... Dokonce jsem se i snažil natočit, jak se v Diagnostice a testech mění intenzita vibrací a pak třeba úplně přestane vibrovat, ale bohužel ze záznamu ten zvuk vibračního motorku není patrný.

Nicméně teď zase vibrace fungují, jako by se nechumelilo...

No a zajímavým bugem je, že zkrátka si nastavíte budík a zřídkakdy zazvoní přesně včas :-D. Spíše je to o 1 - maximálně 5 minut později, ale když se probudíte načas a zjistíte, že budík ještě nezvonil, a stiskněte vypínací tlačítko, začne zvonit :-D ...

Naštěstí je zpoždění opravdu maximálně v řádu minut max do 5 minut. Na fóru Sony Mobile má pár uživatelů s tímto problém a částečně to řeší vypnutí automatického nastavení času a pásma ze sítě a vymazání dat aplikace Hodiny. Nyní budík zazvoní někdy i přesně, ale když opožděně, tak je to maximálně zpoždění 2 minuty. Tak tohle by kluci mohli poladit ( když pominu fakt, že zabezpečení ze září už taky trochu pokulhává :-D) .

Jinak v poslední době se i ustálila výdrž baterie, takže toto hodnotím pozitivně.

Nicméně používá grafika PowerVR, tak to je taky trochu oříšek... Např dlouhou dobu pro ní nebyla optimalizována hra Sonic Dash, ze začátku to spadlo ještě v průběhu načítání, postupně pak hra načetla, ale po stisku tlačítka PLAY zase spadla, no komunikoval jsem s podporou o 106 a nyní už to funguje a jsou tam i pěkné detaily v okolním moři ;-) ...

Stran té neoptimalizace pro tuto grafickou kartu - bohužel se to projevilo i v některých schématech přímo od Sony - např Inferno, Magical Winter jsou skutečně trhaná - v posledně jmenovaného trochu pomůže zakázání překryvné vrstvy, ale i tak je to trhané a to nevypadá hezky... Na reakce na Google play pod danými schématy ani náznak reakce od vývojáře...

A ještě bych zmínil i o něco menší citlivost na WiFi - ve srovnání např s E4g.

Tolik zatím naše zkušenost. Jinak ve hrách (těch optimalizovaných je to v pořádku a bez záškubů, plynulé i s určitými efekty navíc - viz třeba Blades of Brim např ;-)) .

Ten telefon by si i vzhledem k té ceně zasloužil o něco více péče.

Toliko moje/naše zkušenost s tímto jinak, dle mého, skvělým telefonem.