MicroSD místo vnitřní paměti kvůli rychlosti

Plnohodnotná klávesnice v malém těle s Androidem

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
v6ak
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

MicroSD místo vnitřní paměti kvůli rychlosti

Příspěvek od v6ak » 06 říj 2014 23:01

Dlouho jsem si myslel, že vnitřní paměť prostě bude rychlejší než karta. No, dočetl jsem se, že ne vždy to tak je a že někteří přesouvají cache na kartu kvůli výkonu. Přemýšlel jsem, jestli tam nepřesunout prakticky celý systém (vč. /data a /system).

No, rozhodl jsem se to zkusit otestovat. Mám kartu A-data 32GB class 10. Bohužel u mnohých nástrojů je problém otestovat jak microSD, tak vnitřní paměť. Zvlášť pokud chci testovat oddíl s ext4. Použil jsem https://play.google.com/store/apps/deta ... ev.sdbench , ale i u testů s restartem (ten vyprázdní cache) to dává výsledky dost podle nálady. Navíc náhodné čtení bylo u vnitřní paměti rychlejší než sekvenční, což je asi způsobeno čtením částečně z cache. Bohužel do vnitřní paměti se nevejde velký soubor na benchmarkování. Vypadá to, že nejspíš bude karta fakt rychlejší, ale nemám k tomu seriózní měření.

Zkusil jsem GQueues přesunout na kartu se vším všudy (přesunul APK i data aplikace; dalvik-cache mají na kartě všechny aplikace už nějakou dobu) a subjektivně mi to přijde o něco lepší, ale těžko říct.

Co na to říkáte vy? Máte nějakou - třeba i subjektivní - zkušenost s tím, že by karta byla rychlejší než vnitřní úložiště? Nebo naopak? Jakou máte kartu?

Máte nějaký nápad, jak dobře otestovat rychlost /data, /sdcard i /sd-ext? Ideálně sekvenční i náhodné čtení a zápis.
Obrázek

Autor tohoto vlákna
v6ak
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Re: MicroSD místo vnitřní paměti kvůli rychlosti

Příspěvek od v6ak » 26 říj 2014 11:23

Další testy vypadají asi takto: Náhodný zápis na kartu je dost žalostný. Našel jsem k tomu i nějaký benchmark a prý to je běžné, dokonce class2 jsou rychlejší na náhodný zápis. Asi to bude i důvod, proč přesunutí dat aplikací sem zřejmě nebyl dobrý nápad a došlo k citelnému zpomalení. Dokonce rychlost (pomalost) karty ovlivňuje zátěž procesoru, což je další důvod pro zpomalení.

Na druhou stranu, zdá se mi rozumné přesunout /system na kartu. Tam se nezapisuje, takže by to mohlo být mnohem lepší. Zbyla by mi pak jedna partition, kam bych mohl přesunout jiné věci, třeba data aplikací.
Obrázek

Autor tohoto vlákna
v6ak
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od v6ak » 28 říj 2014 12:39

Tak /system jsem zatím nepřesouval, ale vypadá to, že by s tím neměl být problém. Zatím jsem přesunul /data/app na kartu a jede to dobře. Akorát je potřeba použít mount --bind. Se symlinkem nefungovaly updaty.
Obrázek

Kasr

Příspěvek od Kasr » 28 říj 2014 18:56

Skus uviest komplet prikazy. Vdaka.

Autor tohoto vlákna
v6ak
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od v6ak » 28 říj 2014 19:07

Na přesun /data/app? Přesouval jsem to přes ADB - na počítači jsem spustil adb shell, zastavil skoro celý systém a pak se v tom hrabal. (Nechtěl jsem to dělat naživo.) Můžu to rozebrat, ale nevím, jestli neodradí to ADB. Navíc to potřebuje mít sd-ext, ale na to návod snad najdeš.

(Samotné přesunutí bylo celkem jednoduché - zastavení systému, přesun složky, nahrání skriptu.)

Mám to trošku rozepsat? (Návod na sd-ext se mi rozepisovat nechce, na ADB taky moc ne.)

Možná na to bude i nějaká aplikace na Play Store.
Obrázek

Kasr

Příspěvek od Kasr » 28 říj 2014 23:18

Diky, sdext samozrejme mam, mam tam plno apk, ich dat a dalvik a library. Adb shell som na pc este neskusal, zatial ani neviem, co to je a nemam ani moc casu.
Odpovědět

Zpět na „XPERIA Mini Pro“