LX 13 – Marshmallow

Plnohodnotná klávesnice v malém těle s Androidem

Moderátor: Moderátoři

Autor tohoto vlákna
v6ak
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

LX 13 – Marshmallow

Příspěvek od v6ak » 07 bře 2016 23:57

Nainstaloval jsem si CM 13 (LegacyXperia). Oproti KitKatu (LX 11), který už není prakticky podporovaný, to vnímám jako pozitivní změnu:

* Rychlost – Marshmallow je jasný vítěz
* Stabilita – Na KitKatu docházelo občas k nějakému zamrzání a padání aplikací („Native crash“), tady zatím v pohodě.
* Bezpečnost – pro KitKat už LegacyXperia nevydává nějakou dobu aktualizace (ačkoli je prý podporovaný), plus instalací Android System WebView lze získat bezpečnostní aktualizace jádra webového prohlížeče WebView. A toto jádro prohlížeče používají různé další aplikace. A možnost povolovat/zakazovat oprávnění jednotlivým aplikacím je taky fajn.
* Funkcionalita – no prostě Marshmallow. I když se pár věcí z CM11 ubralo, zejména z lockscreenu. (Jiné věci ale přibyly.)
* Výdrž na baterku – subjektivně vypadá lépe, ale zatím brzy hodnotit.

Abych jen nechválil, uvedu i nedostatky. Začnu dvěma největšíma:

* Wi-Fi – občas se odpojuje. Neřeším, přinejhorším pojedu na mobilních datech, mám jich dost. (Hotspot zatím nevím, zda a jak moc se odpojuje, testoval jsem jen chvilku.) Pokud je Wi-Fi zásadní, možná se vyplatí počkat s updatem. (Teoreticky bych ještě mohl mít problém s anténou Wi-Fi, měnil jsem část telefonu s anténou současně s upgradem na Marshmallow.)
* Závislost na paměťové kartě – telefon má málo místa, tak se paměťová karta používá jako datový oddíl. To je v některých směrech fajn, ale přináší to pár nevýhod. Zejména rychlost telefonu pak bude z části záviset na rychlosti karty. A jde dost o rychlost náhodného přístupu, kterou bohužel většinou moc nevyčteme ze specifikace. Někdo kdysi doporučoval kartu Samsung EVO, já ji používám s F2FS a malou úpravou layoutu (která možná není potřeba) a vypadá do schopně.

Jiné nevýhody:
* Marshmallow místy není tolik dělaný pro malé displeje. Například aplikace pro zprávy dělá zbytečně velké okraje. Není to úplně krize, ale prostě pár takovýchto věcí bylo na KitKatu lepší.
* Mass storage tady nepojede, z podstaty věci. Paměťová karta se používá jako běžný oddíl pro uživatelská data a na ní je jeden adresář, který se používá pro emulaci paměťové karty. Mass Storage by muselo nabídnout počítači nízkoúrovňový přístup k paměti a tuto část paměti současně nepoužívat, což dost dobře nejde udělat z více důvodů. Proto tu je MTP, případně PTP.

Nejsem si jist:
* Nejede mi automatická regulace jasu. Vypadá to ale, že toto je v háji hardwarově (flex nebo deska).

Já upgradu určitě nelituju. Mám rychlou kartu a Wi-Fi není až tak kritická, naopak ocením zmíněné výhody.
Obrázek

Jozef Cmar
Administrátor

Re: LX 13 – Marshmallow

Příspěvek od Jozef Cmar » 10 bře 2016 20:44

Já budu instalovat asi zítra. Nejde paměťovka přímo naformátovat jako vnitřní paměť? Nebo je tam jenom oddíl. Mám 16 GB kartu, snad bude dostatečně rychlá
Obrázek

Autor tohoto vlákna
v6ak
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od v6ak » 10 bře 2016 23:50

Právěže paměťovka se používá, jako by to byla vnitřní paměť (tj. /data). Není to klasicky FAT32, ale F2FS nebo ext4. (Takže to může být problém přečíst na počítači s některými systémy.) Je tam jeden oddíl. Kvůli tomu pak je paměťová karta jakoby nedílná součást telefonu. Klasická funkce paměťové karty (ukládání různých souborů dostupných napříč aplikacemi – fotek, hudby atd.) je řešena podobně jako na dnešních telefonech bez slotu na kartu, tedy emulací.

Asi hlavní důvod pro toto řešení je, že by se to do vnitřní paměti telefonu těžko vešlo všechno. A i kdyby, pak bys s místem dost bojoval.

Šlo by mít na paměťovce dva oddíly, jeden by byl jako klasická paměťovka (FAT32) a druhý místo vnitřní paměti (takový trošku větší sd-ext). Takto to, tuším, řešili u Lollipopu. To by ale znamenalo, že musím předem nějak zvolit velikosti a pak třeba přesouvat aplikace z „vnitřní paměti“ (rozuměj druhý oddíl karty) na „kartu“ (rozuměj první oddíl karty), abych v tom druhém oddílu měl dostatek místa. Když to mám všechno na jednom oddílu, tak nemusím řešit toto přesouvání mezi oddíly a případné zvětšování/zmenšování oddílů. Navíc to může všechno jet na F2FS (filesystém určený speciálně pro flash paměti), čímž se můžeme zbavit starého FAT32, což by mohlo přinést něco výkonu i spolehlivosti a snad i šetrnější opotřebování karty. Nevýhodou je zejména nepodpora USB Mass Storage (který je ale s dalším oddílem na kartě na Androidu trošku punk…) a obtížná čitelnost karty mimo Linux.

Emulace karty v tomto případě není něco, co by se mělo nějak zásadně negativně podepsat na výkonu. Je to sice určitá mezivrstva nad skutečným filesystémem, ale tu Android asi od KitKatu používá v nějaké podobě vždy, a to i u klasické paměťové karty. Řeší se tím například oprávnění nebo „drobnosti“ jako citlivost na velikost písmen v názvech souborů. Naopak modernější filesystém mhže výkon zvýšit. (Snad; neměřil jsem.)

Karta se 16GB bude asi dostatečně velká, pokud tam nebudeš chtít nahrát třeba hudební sbírku. Hlavní věc je rychlost, a nemusí záviset jen na class karty. Na tom pak bude dost záviset i rychlost systému. Popravdě vyzkoušení Lollipopu jsem dlouho oddaloval kvůli pochybám ohledně karty. Až jsem nakonec šel rovnou na Marshmallow.

Jinak moje další postřehy:

* Wi-Fi se asi až tak neodpojuje, spíš je potřeba ručně telefonu říct, že se má k dané Wi-Fi připojit. Pak to, zdá se, funguje už celkem dobře. Možná pomohlo v nastavení nastavit region Wi-Fi.
* Baterka – těžko říct, ale asi je na tom lépe nebo přinejhorším stejně jako s KitKatem.
* Adaptivní jas: Po částečné výměně hardwaru (flex + deska) to už jede, ale ne úplně tak, jak bych si představoval. (A ne tak, jak jsem tuto funkci pochopil z recenzí.) Odpovídá to zhruba automatickému jasu ve starších verzích Androidu, čemuž jsem nepřišel úplně na chuť – typicky to nastavuje jas trošku jiný, než bych si přál, a nemám možnost s tím hnout. Vrátil jsem se k ručnímu nastavení, které má v CM celkem fajn gesto na stavové liště.
* Rychlost: při přehrávání hudby z internetu se občas seká. Lokálně jsem zatím nezkoušel. Zkusím ještě vypnout kontroverzní zram swap, na KitKatu mi to dost pomohlo.
* Někdo si stěžoval na prodlevu při příchozím hovoru, já nic takového nepozoruju.
* Podpora HW klávesnice se místy zlepšila a místy zhoršila, celkově žádná výrazná změna.
Obrázek

Jozef Cmar
Administrátor

Příspěvek od Jozef Cmar » 14 bře 2016 22:43

No a jak si to instaloval, aby ta paměťovka byla vnitřní paměť? Klasika kernel, recovery, ROM? Nebo je třeba kartu nějak připravit upravit před instalací? Mini Pro jsem dlouho neměl a nikdy jsem si s těmito věcmi moc nehrál...
Obrázek

Autor tohoto vlákna
v6ak
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od v6ak » 15 bře 2016 09:21

Podle návodu :) Brát paměťovku jako vnitřní paměť je u LX 13 (pokud to nechceš z nějakého důvodu upravovat) jediná možnost, jak to vůbec nainstalovat.

Návod je zde: https://github.com/LegacyXperia/Wiki/wi ... arshmallow

* Pokud budeš kartu formátovat na MacOS, může nastat problém s „You MUST have exactly 1 partition on the card. The recovery cannot change the partition layout.“. Už jsem viděl u flashky naformátované na MacOS, že si ten nástroj tam přihodil ještě nějakou druhou malou partition, což asi nechceš.
* Pokud na té kartě nemáš nic jako sd-ext, je šance, že je u připravená – tedy dost možná tam máš právě jednu partition. Pak můžeš celou sekci „Partition your SD card with exactly 1 partition“ přeskočit.
* Pokud bys tam měl více partitions, dost možná by to vzalo tu první a normálně by to fungovalo, akorát s nižší kapacitou.

Zbytek je už celkem standardní. Měl jsem problém s „Flash the images using sideload“. Dříve mi sideload přes adb normálně fungoval, tektokrát ne. Pokud s tím bude problém, znám dvě možnosti, jak to obejít. Jedna možnost je použít USB OTG a flashku. Druhá možnost je to nahrát na kartu, což ale tady může být trošku komplikovanější. Vyzkoušel jsem obě varianty (poprvé karta, po výměně desky jsem zkusil USB OTG) a obojí funguje.

Pokud bys přecejen z nějakého důvodu chtěl nahrávat instalačku na kartu:
* Budeš asi potřebovat OS s podporou F2FS, což je dnes snad pouze Linux. I tam to může chtít doinstalovat f2fs-tools.
* V průběhu instalace (tuším krok „factory reset > full factory reset“) si kartu naformátuješ, takže nahrávat to tam musíš až potom.
* Je potřeba to uložit do adresáře media (malými písmeny).
* Soubor ke flashnutí pak v recovery najdeš pod něčím jako „Install from emulated“ nebo tak nějak.

BTW, mohu potvrdit, že instrukcí „install GAPPS before you boot for the first time“ je dobré se řídit, jinak nebudou gapps fungovat. Pokud to porušíš a mezi instalací ROMky a instalací gapps nabootuješ, dá se to napravit factory resetem (vyzkoušeno).
Obrázek

Jozef Cmar
Administrátor

Příspěvek od Jozef Cmar » 15 bře 2016 12:06

Ve 47 procentech mi to napíše failed to read command

Edit: už opraveno, přeskočil jsem jeden krok. Tak ještě Google aplikace :)
Obrázek

Autor tohoto vlákna
v6ak
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od v6ak » 15 bře 2016 13:27

Ze zvědavosti – použil jsi sideload? Fungoval?
Obrázek

Jozef Cmar
Administrátor

Příspěvek od Jozef Cmar » 15 bře 2016 13:35

Použil a fungoval :)

Obrázek

ivosek1

Příspěvek od ivosek1 » 22 bře 2016 08:29

Zdravím pouze hloupí dotaz. S paměťovou kartou 8Gb class4 asi se nemusím o instalaci ani pokoušet že? :%)

Tony Stark

Příspěvek od Tony Stark » 22 bře 2016 10:31

Používám teď SK17i jako náhradní mobil a tenhle OS bych chtěl vyzkoušet, nehodíš sem Josefe prosím kompletní návod instalace jak na to v češtině?

Autor tohoto vlákna
v6ak
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od v6ak » 22 bře 2016 10:33

Kapacita 8GB by asi nevadila. (Pravda, menší kapacita typicky znamená menší rozložení zápisů po kartě.)

Otázkou je ta rychlost, se kterou je to složitější. Class totiž udává pouze rychlost sekvenčního zápisu (tzn. zápis většího množství dat na víceméně souvislou oblast – typické pro ukládání fotek, filmů, hudby, …), zatímco tady je podstatná spíše rychlost náhodného zápisu (tzn. zápis menších kousků dat na mnoho různých míst). (A taky rychlost náhodného čtení, což ale snad nebude problém.) Viděl jsem dokonce nějaké benchmarky, kde v tomto směru výrazně vyhrávaly staré karty s class 2. I když s F2FS to není až tak jednoduché, F2FS se snaží přeměnit náhodné zápisy na sekvenční. Takže od stolu takto odpovědět bez bližší znalosti konkrétní karty a bez detailnějších statistik ohledně zápisu/čtení Androidu na F2FS těžko určit, jak si ta karta povede.

Takže nejjednodušší způsob, jak to zjistit, je to prostě vyzkoušet. Je pak jen otázka, zda na to máš dostatek času a chuti experimentovat. Druhá možnost je pořídit si nějakou vyzkoušenou kartu, zmíněná Samsung EVO microSD se v kapacitě 32GB dá dnes sehnat za cca tři stovky.
Obrázek

ivosek1

Příspěvek od ivosek1 » 22 bře 2016 10:57

Děkuji za odpověď zítra bych chtěl skusit nainstalovat dnes jsem se nedostal ani přes odemknuti zavadece nejde stáhnout aby nebo co to je. A prosím taky o podrobný návod a odkazy děkujeme

IJK

Příspěvek od IJK » 22 bře 2016 11:04

Mezitím vyšel nový build. Zkoušeli jste?
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme li anténu

Autor tohoto vlákna
v6ak
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od v6ak » 23 bře 2016 21:47

Nový build? Na https://s.basketbuild.com/devs/LegacyXp ... go/cm-13.0 vidím stále jen z 27. 2. 2016.
Obrázek

Jozef Cmar
Administrátor

Příspěvek od Jozef Cmar » 24 bře 2016 07:33

Návod sem dám během víkendu :)
Obrázek

ivosek1

Příspěvek od ivosek1 » 24 bře 2016 09:22

To by bylo fajné děkujeme :Yahoo!:

Martim

Příspěvek od Martim » 24 bře 2016 11:17

Co já můžu říct k této ROM tak jedině, že je super. Plynulost systému je výborná (class 10 16GB), výdrž mam o 4 hodiny lepší, stále můžu taktovat na 1,4 Ghz což je znát, volba při napojení do PC jestli chci nabíjet - přenos souborů - přenos fotek je taky zajímavá. Ale pak je tu několik záporů, třeba když v liště kliknete na zapnutí bluetooth tak se zapne až tak na po 3, než jsem pochopil ADB sideload tak jsem mobil málem vyhodil z okna (do té doby jsem instaloval přes recovery), základní app na fotoaparát má nevím proč šedé okraje takže není obraz přes celou obrazovku. Shrnutím můžu říct jen STAHUJTE :D

IJK

Příspěvek od IJK » 24 bře 2016 13:48

v6ak píše:Nový build? Na https://s.basketbuild.com/devs/LegacyXp ... go/cm-13.0 vidím stále jen z 27. 2. 2016.
Omlouvám se, nekoukal jsem do downloadu, pouze do changelogu, kde je zmíněný:
https://github.com/LegacyXperia/local_m ... x---cm-130

IJK

Příspěvek od IJK » 28 bře 2016 18:28

Tak už je dostupný i download cm-13.0-20160327.

ivosek1

Příspěvek od ivosek1 » 30 bře 2016 15:10

Bez slíbeného podrobného návodu to my laici stejně nemáme šanci rozchodit :%)
Odpovědět

Zpět na „XPERIA Mini Pro“