Root, popřípadě nahrání nové ROM

Plnohodnotný komunikátor s kvalitní klávesnicí

Moderátor: Moderátoři

Autor tohoto vlákna
Pinďa

Root, popřípadě nahrání nové ROM

Příspěvek od Pinďa » 10 dub 2013 11:59

Zdravím všechny. Postupně jsem si pročítal celé forum a i návody a zjistil jsem, že si prostě sám ani na blbej ROOT telefonu netroufnu, proto bych chtěl poprosit Vás co jste z okolí Olomouce o pomoc. Byl by někdo z Vás ochotný mě udělat Root na xperii pro? Jde mi o to že jsem stále více méně nespokojen s rychlostí a výdrží telefonu. Nechci od něho moc,ale to co chci by měl dělat dobře. Snažil jsem se zakázat většinu funkcí což na ICS jde,ale nevím jak moc velký vliv na konečnou rychlost, ram, pamět, baterku a podobně má, určitě je to lepší, než kdyby nebylo povypínáno. Animace a procesy na pozadí mám nastaveny podle Stevebose. Abych nastínil co používám... Launcher mam od Novy v Pro verzi, jednu domovskou obrazovku na ní widget kalendáře, počasí, baterky a stav procesoru a paměti ( in počasí, google kalendář, Batery solo, Temp + cpu), jiné aplikace jako viber mám nejspíš zaplé na pozadí a fb messenger někdy taky využívám, občas si poslechnu hudbu v power amp a podívám na net přes operu, nebo vestavěnej prohlížeč. Jako rychlé vladače wifi, gps a pod. používám widgetsoid ve skrolovací liště. Galerii quick pic, par nainstalovaných her tipu angry birds,ale moc je nepoužívám.To je více méně vše. Snažil jsem se aby v telefonu bylo to nejlepší a nejrychlejší o čem vím, nebo jsem zkoušel. Telefon sice není nejpomalejší a jsem i docela spokojen,ale i tak bych od něho chtěl prostě víc, když vím že by to šlo :) Proto se ještě jednou ptám, byl by někdo ochotnej mě ten Root ( za nějakou uplatu samozřejmě ) udělat a má to podle vás pro mě smysl? klidně bych chtěl nahrát i novou romku,ale to je ještě o level víš než Root. Děkuji za odpovědi a doufám že se to tu neřešilo, hledal jsem dlouho a nenašel. Díky Jirka

Drupry

Re: Root, popřípadě nahrání nové ROM

Příspěvek od Drupry » 10 dub 2013 16:14

Tím že si telefon ROOTneš se ti nezrychlí. Ano, otevře se ti vpodstatě neomezené množství možností co s tím telefonem můžeš dělat, ale stock ICS romku se mi moc zrychlit nepodařilo.. Vyzkoušel jsem většinu systémů z XDA fóra (od androidu 2.3.4 až po 4.2.2) a jednoznačně mohu říci, že nejlepší poměr rychlost/výdrž baterie/výkon/vzhled/funkce splňují modifikované stock sony romky. To znaméná nahrát jiný systém který je většinou od základu předělaný, ale pořád běží na onom známém stock sony ICS systému :) Postup není zase tak složitý, s alespoň základní znalostí angličtiny to zvládne každý :)
SE U5 Vivaz > SE Xperia PRO > Sony Xperia Z3 Compact > Sony Xperia Z5 Compact

Autor tohoto vlákna
Pinďa

Příspěvek od Pinďa » 11 dub 2013 10:52

Ahoj, díky za reakci,ale jde mě o to, že já jsem sice v počítačích poměrně sběhlí,ale sám si na rýpání v telefonu netroufám. Ikdyž je zde dost návodů, mě přijde že vždycky můžu udělat dost chyb ( někde něco špatně stáhnu, nefunkční link a pod.) a třeba si telefon úplně umrtvit, proto bych byl radši, kdyby se mě na telefon podíval někdo, kdo s tím má už zkušenosti,má vše potřebné prověřené a stáhnuté a je to pro něho otázka pár minut :) V kraji bych dojel kamkoliv... Root jsem zkoušel přes program jako One clic, nebo tak nějak se jmenuje a můj telefon sice podporuje a všecho,ale nakonec se program ozve s chybovou hláškou... Kdybys věděl o nějakým opravdu jednoduchém návodu, byl bych rád. ROM se mě líbí cz sk xperia team edit2,ale narážím na moji neschopnost si telefon sám přehrát, zkrátka se bojím... Děkuji za pomoc

jaxkalas

Příspěvek od jaxkalas » 11 dub 2013 16:01

Měl jsem taky strach a požil jsem návody právě z ROM cz sk xperia team edit2 limet UI a všechno jsem zvládl sám. A není nic jednoduššího než si udělat zálohu originálního FW a přinejhorším ho nahodit zpět. A nebo se skus s někým domluvit a přes skype a TeamViewer to spáchejte. Ja používám ROM cz sk xperia team edit2 asi 14 dní a jsem spokojený ale už ted uvažuji o změně jen na zkoušku. Ale záleží jen na tobě. Já děkuji i tímto týmu XPERIA za super ROM i s návodem pro nás měně zběhlé. ;-)

Drupry

Příspěvek od Drupry » 11 dub 2013 18:02

se zamčeným bootloaderem se chyba opravdu dělá těžko ;) ( s odemčeným se ještě nahrávají jiné kernely [jádra] a tam už je víc možností kde udělat chybu, ale je to jednoduché a celkem logické, kdyby byl zájem, můžu sem napsat návod krok za krokem jak instalovat systém) ale kdyby se přece jenom něco nepovedlo, "Sony" má unikátní nástroj - FLASHTOOL. pokud je s telefonem cokoliv špatně, přes Flashtool se dá vždy nahrát jakýkoliv (2.3.4 - 4.0.4) originální sony systém a uvést ho vpodstatě do továrního nastavení.
Pokud nemáte s angličtinou problém, doporučuji se podívat na XDA a začal bych zde
http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=1642480

Autor tohoto vlákna
Pinďa

Příspěvek od Pinďa » 12 dub 2013 10:16

Předem chci poděkovat za dosavadní Vaše odpovědi vážím si toho! S angličtinou sice úplně problémy nemám,ale čeština je čeština :) Říkám si, že si na to troufnu o víkendu. Vybral jsem si tedy chválenou cz -sk xperia ROM z našeho fora. Chci se tedy ujistit v pár věcech. V mém případě netknutého telefonu s normálně naistalovaným ICS nejnovějším co jde normální cestou, tedy .587, stačí rovnou pracovat podle návodu který je zde? viewtopic.php?f=38&t=2522#p41177
To znamená, že předtím root,ani jiné úpravy nepotřebuji? (odemykat bootloader nechci když tomu pořádně nerozumím) a stáhnu si věci které jsou v sekci download? (= flashtool, Ultima kernel + moduly, fw Mk16i, a sk-cz xperia team edt - 2 pro), to je vše, co budu potřebovat,aby mě to pak normálně fungovalo? Je tam potom totiž dale plno addonu, Ty nebudu potřebovat ne? Když pak budu postupovat podle návodu ( odkaz výše) nemusím už nic jiného řešit? Tedy si to shrňme:) Nijak neupravený telefon připojím k flashtoolu a po 18 krocích v návodu ho odpojím a je hotovo? Děkuji,píšu to tak polopatě, protože sám to potřebuji polopatě :) Pokud se nějak pletu a nahrání nové ROM je ještě složitější, chtěl bych poprosit, zda by jste Drupry nemohl sepsat co a jak a kde stáhnout, udělat a pod. Moc děkuji xa pomoc a ochotu! Jirka

Drupry

Příspěvek od Drupry » 12 dub 2013 18:18

od androidu 4.0.4 už nefunguje OneClickRoot na sony telefony z roku 2011 tak mi přišlo odemknout bootloader prostě jednodušší :D (opravdu je to hračka) a to z několika důvodů:
za 1. nikdy se nemusíte starat o recovery, stačí flashnout kernel (který v sobě má jak CWM recovery menu tak root)
za 2. nejste limitován na romky postavené na originálním sony systému, můžete vyzkoušet třeba CM romky (hodně oblíbená je android verze 4.1.2 a 4.2.2) které jsou vpodstatě čistý android s pár vychytávkama.
za 3. Instalace systému bývá jednodušší (flashnout kernel [pres PC], nainstalovat systém, nainstalovat moduly ke kernelu [vsechno pres CWM])
za 4. různé kernely mají různé funkce a vlastnosti (lepší životnost baterie, plynulejší systém, přetaktování procesoru..)

zamčený bootloader má zase jednu výhodu: pokud vydá sony ještě nějaký update, PC companion vám telefon bez problémů aktualizuje na rozdíl od telefonu s odemčeným bootloaderem.
Bootloader jde kdykoliv zase zamknout.

tolik k bootloaderu.

prvně doporučuju rootnout telefon dle následujícího návodu
viewtopic.php?f=54&t=2268
PŘÍJDETE O VŠECHNA DATA, NUTNO ZÁLOHOVAT
až budete mít úspěšně rootnuto, pak se dá instalovat romka (dělat to najednou je zbytečně složité)
POZOR při instalování romky by se neměl v CWM mazat systém (mount and storage>format: system) protože je v něm uložený CWM (ve kterém se nacházíte) takže by nebylo dobré si podřezat větev pod sebou. Každá romka by měla při instalování systém naformátovat a každá dobrá romka při instalování nahraje CWM znovu. [CZ/SK rom jsem nezkoušel, nelíbí se mi, tak nevím jak přesně to funguje tady, říkám jenom jak to funguje běžně u jiných romek z XDA]

jakýkoliv konkrétní dotaz rád zodpovím

Autor tohoto vlákna
Pinďa

Příspěvek od Pinďa » 13 dub 2013 12:48

Děkuji moc za pomoc! Takovej blbej dotaz, ta záloha je nutná jen z důvodu případné reklamace? nebo je tam důvodů více? Asi bych ji ani nedělal, protože všechny aplikace co mám, můžou klidně začít až s novými daty, o historii nebo jejich nastavení mě ani nejde, to si udělám sám klidně znova :) K tomu návodu co jste zde dával. Před jeho začátkem, tedy nemusím s telefonem nic dělat? žádné tovární nastavení, nebo podobně? proste ho připojím k flashtoolu tak jak je a jedu krok po kroku? Blbá otázka asi, ale nechci nic pokazit. Dále jsem stáhl kernely a jsou tam tři, přitom v návodu se mluví jen o dvou. Dva jsou přesně podle návodu, tedy s koncovkou .431 a .587 a pak je tam ještě třetí soubor Xperia Neo V 4.0.3 steveboss.ftl o kterém není nikde zmínka. Já předpokládám, že je tam z nějakého důvodu navíc a nepotřebuji ho. Zbylé dva kernely pro xperii pro jsem nakopíroval podle návodu do složky firmwareres. začnu flashovat ten .431. Potom mobil zapnu, znovu připojím ten usb kabel a v počítači spustím rootexploit? nikoliv v mobilu že? jak by se tam dostal, když není jiná zmínka :) jak bude hotovo několik restartu podle návodu, připojím znovu k flashtoolu a přeflashuju kernel .587. Poté znovu vypnu flashtool a zapnu ten druhej program (install recoverX) opět v počítači předpokládám, nikoliv v telefonu. Pak už by mělo být vše hotovo? Po zapnutí telefonu už budu mít superusera, budu moci odinstalovávat programy co předtím nešli? Je zde prosím na foru téma co jde bez problému vyhodit tak,abych telefon něčím nepoškodil, nebo neznefunkčněl? Jsou to třeba blbé dotazy,ale jelikož se v tom opravdu nevyznám, chci mít trošku jistotu co a jak :) Moc děkuji za pomoc, vážím si toho a je super, že každý nemyslí jen na sebe i v dnešní době!

Autor tohoto vlákna
Pinďa

Příspěvek od Pinďa » 13 dub 2013 12:58

Ještě jsem se chtěl zeptat Drupry jakou ROM a z jakého důvodu ji pužíváte? 6e bych se inspiroval :)

Drupry

Příspěvek od Drupry » 13 dub 2013 13:15

tak popořadě.
1. záloha nutná není, ale třeba já bych o sms přijít nechtěl, proto si to radši zálohuju (jde o palikace, sms a takové věci) telefon se tímto postupem NEJSPÍŠ smaže (nedělal jsem, nevím, teoreticky by neměl pokud se přehrává jenom kernel, ale opravdu si nejsem jistý)
2. stačí postupovat podle návodu, telefon tak jak je připojit s PC a začít s flashtoolem.
3. kernely se pouzivaji jenom ty 2 jak jsou v navodu, ten 3. pro neo je ,myslim, lehce modifikovany, kdyby nahodou nesel ten originalni, ale jinak je zbytecny.
4.programy se spousti v pc, ale treba program na instalovani CWM recovery se da stahnou i z marketu (napr ROM MANAGER)
5. po zanuti telefonu by jste mel mit superuser aplikaci (aplikace dava root prava ostatnim aplikacim v telefonu) uvidite v menu zeleneho smajlika
6.odinstalace programu co jsou systemove (nejdou odinstalovat) se dela pomoci jinych programu. nejoblibenejsi je TITANIUM BACKUP nebo na marketu je tuna jiných. btw telefon se bude s rootem chovat jako normalne, ale muzete POMOCÍ JINÝCH APLIKACÍ ktere vyzaduji root prava delat s telefonem pekne kousky
7. systémů pro náš telefon není mnoho, ale určitě si vyberete. Můj oblíbený je VIPER xperia ROM nebo Zelly Cream rom. vsechno se to dá najít zde http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=1642480
pokud by byl problém s angličtinou, také můžu pomoct.
V mém případě jdu hravně po výdrži baterie a dobré funkčnosti [použitelnosti] a tyto 2 jsou na tom aktuálně nejlépe
8. v Případě zájmu můžu napsat podrobný návod jak instalovat systém. všechny nové systémy postavené na origo ICS systemu mají tzv. AROMA installer, to znamená, ze přímo v CWM recovery vás instalováním systému provede hezká grafická dotyková ulitka.

Autor tohoto vlákna
Pinďa

Příspěvek od Pinďa » 13 dub 2013 13:32

Děkuji moc za odpověď, odpoledne se na to nejspíše vrhnu a jak se tak znám, určitě ještě budu mít nějaké ty dotazy :) Snad se to povede normálně. pro jistotu provedu factory reset před připojením na flashtool. Ty dvě ROM jak jste uvedl mě přijdou hodně sympatické, takže uvidím jak se mě povede s rootem a pak si možná troufnu na celou ROM. Předpokládám, že obě rom jsou plně funkčí, tzn wifi, camera, klávesnice a pod? Ještě o nich něco pohledám. Ještě jednou děkuji!

Drupry

Příspěvek od Drupry » 13 dub 2013 13:35

takové základní věci fungují vždycky :) občas třeba padnou aplikace naportované z Xperie Z nebo Xperie T ale to jsou většinou drobnosti, kdyby cokoliv, stačí se zeptat.

Autor tohoto vlákna
Pinďa

Příspěvek od Pinďa » 15 dub 2013 23:55

Tak po neplánovaném výletě jsem konečně doma a zítra večer se snad konečně dostanu k Rootu. Dale jsem po prostudování všeho vybral ROM Zelly Cream, kterou jste také uváděl. Chci se zeptat, zda po Rootu stačí jen nainstalovat ROM ze zip souboru který nakopíruji na pamětovku telefonu, nebo je potřeba i něco víc? Pokud Budete mít Drupry chuť, bylo by možné mi napsat podrobný návod jak Rom po Rootu naistalovat a co bude potřeba? Přehrát Kernel také? Raděi bych se toho vyvyroval, stejně jako odemykání bootloaderu. Děkuji moc, líbí se mě rychlost a snaha o co nejvyšší výdrž baterie, také práce s pamětí je na daleko lepší úrovni než od Sony. Když vše vyjde budu konečně naplno spokojen :) děkuji za pomoc

dareos

Příspěvek od dareos » 16 dub 2013 20:20

Chci poděkovat zdejšímu fóru za mnoho cenných informací jak všeobecně o Androidu, tak i o Xperii Pro. Díky návodu od stevebosse viewtopic.php?f=54&t=2268 jsem bez problému provedl ROOT, není se čeho bát, vše je popsáno.

Drupry

Příspěvek od Drupry » 16 dub 2013 21:36

není čeho se bát, všechno jde snadno a docela logicky po sobě.
Takže po rootu je třeba do telefonu nainstalovat CWM (nejlepší to bude asi podle návodu výš "jak rootnout", ale jde to i pres jine aplikace)

všechny následující operace už se uskuteční v CWM. Ještě je duležité mit onu romku na kartě, nejlepe primo na karte, ne v zadne slozce)

Nevím jak moc s tím máte zkušenosti, ale popíšu to úplně od základu. "nevýhoda" zamknutého bootloaderu je v tom, že nelze přehrát kernel [jádro] systému, které s tím telefonem opravdu dělá hodně!, ale docela to ulehčí práci a flashování romek.

Pokud je v telefonu správně nainstalováno CWM, tak při zapínání telefonu, když se objeví SONY logo, mačkejte tlačítko volume down (-), jakmile sony logo zmizí, mělo by vás to automaticky přesměrovat do CWM. pohybujete se bud tlačítkem pro hlasitost nebo tlačítkem menu (pouze dolu) tlačítko zpět je zpět a tlačítko domů je potvrzení.
Pro úspěšné nahrání nového systému je potřeba udělat tzv. full wipe (kompletní vymazání telefonu) takže vybereme factory reset, pro potvrzení jestě yes (to vymaže uživatelská data v telefonu a telefon vrátí do továrního nastavení) pod tím smažeme cache (to odstraní jenom dočasné chce soubory) a teď to nejdůležitější. sjedete do Mount and Storage položky a tam vybrat format data a pote format system. Nektere CWM formátují data už pod položkou factory reset, ale pro jistotu se to může udělat dvakrát) teď zase do hlavní nabídky a úplně dole v Advanced vybrat wipe dalvic cache - to odstraní cache všech aplikací v telefonu, občas se to dělá i při instalaci různých doplňků do telefonu protože tímhle si ty aplikace telefon znovu "osvojí". Volitelná možnost je wipe battery stats, ale já to přes CWM moc nedělám. to vymaže informace o baterii z paměti telefonu, ale já to dělám až v systému pomocí programu na kalibraci baterie. Není nutné, jen pokud by se zhoršila výdrž, může se to udělat kdykoliv potom, jenom by se hned po tom měla baterka úplně nabít aby se správně zkalibrovala.

Nyní máme telefon úplně čisný, teď je to jenom krabička která nebude fungovat víc jak na úrovni CWM.

Teď už konečně přijde ta sranda - instalování systému. Vybereme install zip from SD card, potvrdime a najdeme na karte tu romku kterou chceme instalovat. (soubor vzdy musi koncit .zip, nerozbalovat!) po potvrzení najede AROMA installer, což je krásný krafický průvodce instalováním. přes něj si i vybereme co chceme do systemu instalovat, nesmite zapomenout vybrat svoje zarizeni to je to nejdulezitejsi, vybrat first install (projistotu ještě všechno přemaže) a jake tam chcete programy, font a takove blbosti, vsechno se da pozdeji prepsat v systemu, nebo reflashnutim romky bez wipu dat (bez ztraty aplikaci) takže zjistíte třeba až po několika dnech co vám vyhovuje. pak potvrdíme a počkáte než se nainstaluje systém. NEzaskrtavat restart systemu a dokoncit instalaci. Jelikoz mate stock kernel (základní sony) tak nemusíte instalovat wifi moduly, takže už jenom v CWM vybrat reboot a je to :)

při prvním startu to může trvat i několik minut než to naběhne.

Kdyby jste čemukoliv nerozumněl nebo jakýkoliv dotaz, stačí se zeptat :)

Autor tohoto vlákna
Pinďa

Příspěvek od Pinďa » 16 dub 2013 22:13

Já bych chtěl všem a hlavně Vám Drupry moc poděkovat! Přesně takto polopaticky jsem to potřeboval. Myslím že všemu rozumím a můžu se pustit do nahrání nové Rom. Nevím co bych dělal bez tohoto fora. Hned jak to budu mít za sebou, dám vědět jak jsem dopadl, Ještě jednou moc Díky! Jirka

Autor tohoto vlákna
Pinďa

Příspěvek od Pinďa » 16 dub 2013 23:20

Tak jsem to dokázal, sice trošku s problémy,ale dokázal :) Ten neo kernej o kterém jsem psal tam zřejmě byl, protože to byla verze 4.0.3, proto když jsem ho tam neflashoval na začátku, nic se nestalo, žádnej superuser. Když jsem ho tam pak dal a až pak flashoval na 4.0.4, superuser se tam objevil :) jak já jsem štastnej :) dneska stačí, zítra dohraju novou ROM. Ještě jednou díky, bál jsem se toho,ale telefon žije a to je hlavní :)

Drupry

Příspěvek od Drupry » 16 dub 2013 23:30

Jsem rad, ze se povedlo :) opravdu na tom neni nic tezkeho a sony android telefon ma ohromnou vyhodu v tom flashtoolu - kdykoliv telefon umre z duvodu vadneho sw, vzdycky se to da opravit z pohodli domova behem par minut :) tak preji hodne uspechu pri nahravani systemu!

Odesláno z mého MK16i pomocí Tapatalk 2

Autor tohoto vlákna
Pinďa

Příspěvek od Pinďa » 17 dub 2013 00:04

tak mě to nedalo a nahrál jsem i novou ROM Zelly Cream, jsem zatím unešen a musím si zvzknout, tolik nastavení :) Mám dvě otázky,snad poslední :) jde přetaktovat procesor? a jdou u této romky odstanit malé softwarová tlačítka jako domů, zpět a multitask? otravují mě tam, lepší by bylo, kdyby ta nebyly :) díky moc

Autor tohoto vlákna
Pinďa

Příspěvek od Pinďa » 17 dub 2013 14:51

tak "tlačítka" se mi povedli odstranit, takt asi nepřetaktuju, pokud nebudu mít otevřený bootloader jak jsem pochopil? Jediná věc, která mi zatím nefunguje, je klávesa sym na klávesnici,ale bez tho se dá žít :) A dneska mi hodně dlouho vysel system android, takže baterka letěla dolu, tedka se mě ho povedlo uspat. Nevím čím je to způsobený, že to někdy jede furt a zakazuje to spánek a někdy v naprostém pořádku... ještě jednou díky, nová ROM je parádní a o něco rychlejší mě připadá :)
Odpovědět

Zpět na „XPERIA Pro“