Fórum Xperia.cz 0.1b

Vše o zařízeních Xperia na jednom místě

Generální sekce věnované všemu co výrobce opomněl

Moderátor: Moderátoři

#271742
Na XDA se objevil výborný a velmi důležitý nástroj pro telefony Sony XPERIA. Spousta z vás možná zvažuje odemknutí bootloaderu a root svého přístroje, vzhledem ke ztrátě DRM si to ale většina lidí rozmyslí. Pro zálohu DRM byl dosud potřeba root, což z celého procesu dělalo v podstatě kruh, ze kterého nebylo východisko. To se ale nyní mění, DRM můžete zazálohovat bez rootu a později zálohu dle libosti obnovit.

Aplikace se objevila na XDA před několika týdny a v současnosti funguje skutečně výborně. Abyste mohli zálohu DRM provést, potřebujete mít telefon, ve kterém ještě není Android 7.0 Nougat (pokud už jste aktualizovali, můžete provést downgrade na Android Marshmallow, což je jediný podporovaný systém). Firmware vašeho telefonu také musí obsahovat starší aktualizace zabezpečení operačního systému Android než z 1. listopadu 2016. Pokud toto splňujete, můžete aplikaci použít k záloze DRM a ty můžete v budoucnosti kdykoliv obnovit. Stejná funkcionalita byla také instalována do nejnovější verze aplikace Flashtool, pokud máte ale rádi specializované nástroje, můžete si tuto aplikaci stáhnout přímo (osobně jsem si udělal zálohu pomocí obou programů a mám klid, následně jsem odemkl bootloader u svého telefonu Sony XPERIA XZ). Jak se vám nástroj líbí?

download - http://depositfiles.com/files/s8g8gnsi6

zdroj - https://forum.xda-developers.com/crossd ... p-t3514236Obrázek

Obrázek

Obrázek
#271749
Zaujima ma ako na vratenie Zalohy DRM resp. restore DRM to som nikde nenasiel
Jozefe to je otazka na tebe pokud to vis dopis sem navod dekuji :good:
Dela se to jako img subor cez TWRP a ten se flashne mam ten dojem tim padem se lockne bootloader nebo se mylim ?
#271752
Nikdy neobnovujte zálohu TA, která nebyla vytvořena na konkrétním kusu zařízení na kterém ji chcete obnovit!!
Tedy pokud si z vašeho miláčka nechcete natrvalo vytvořit těžítko... :P

@heker510: Záloha je vyvedena jako 1:1 obraz daného oddílu ve formě *.img souboru, který, jak už zmínil @Jozef Cmar, lze do tel. nahrát vícero způsoby, z nichž dva jsou:

1. Přes recovery (pozor, nejde nahrát jako klasický zip, ale pouze přes volbu obnovení zálohy, tj. *.img musí být ve správné složce a správně pojmenováno, aby jej recovery rozpoznalo jako zálohu TA! - liší se dle typu recovery)
Např. pro TWRP to znamená: "TWRP/BACKUPS/seriove_cislo_zarizeni/slozka_se_zalohou/ta.emmc.win" (TWRP standardně zálohuje oddíl TA pomocí příkazu dd(?), takže soubor *.img stačí jen přejmenovat na "ta.emmc.win"- nezapomeň zároveň odstranit soubor "ta.emmc.win.md5" pokud existuje a v recovery vypni ověření kontrolního součtu, jinak by ti při obnovení házelo chybu ověření)

2. Ručně přes ADB:
- soubor *.img se zálohou TA nakopírovat do kořene(?) vnitřní paměti tel.
- POZOR!!! v tel. za pomoci root exploreru (či jiného libovolného správce souborů který umí prohlížet root zařízení - root myšlen ve smyslu kořenového adresáře(?)) zkontrolovat cestu k TA oddílu! Pokud zálohu nahrajete do špatného oddílu, můžete si umrtvit tel.! - obvykle bývá správně jedno z následujících:
Kód: Vybrat vše/dev/block/bootdevice/by-name/TA
/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/TA (toto umístění je obvyklé u zařízení se SOC od Qualcom)
/dev/block/platform/mtk-msdc.0/11230000.msdc0/by-name/ta (toto umístění je obvyklé u zařízení se SOC od Mediatek)

- v nastavení tel. zapnout ladění USB a s odemčenou obrazovkou jej připojit k PC (po zadání následujícího příkazu budete na tel. vyzváni k potvrzení autorizace přístupu PC - nezapomeňte jej potvrdit!)
- ve složce na PC, kde máš program adb.exe (ke stažení zde) otevřeš příkazové okno a vepíšeš:
Kód: Vybrat všeadb shell dd if=/sdcard/nazev.img of=/dev/block/bootdevice/by-name/TA
kde "nazev.img" je název souboru se zálohou TA, "/dev/block/bootdevice/by-name/TA" je cesta k TA oddílu v adresářové struktuře telefonu - viz. výše
- výstupem příkazu by v případě úspěchu mělo být:
Kód: Vybrat vše4096+0 records in
4096+0 records out
2097152 bytes (2.0MB) copied, 0.142371 seconds, 14.0MB/s
(pozn.: počet sekund a rychlost zápisu se bude lišit v závislosti na konkrétním zařízení)

EDIT: Ještě jsem zapomněl zmínit, že obnovením TA se znovu uzamkne zavaděč, což znamená nutnost do tel. nahrát zpět tovární FW. S jiným, než továrním kernelem (u novějších tel. se to týká i samotné ROM) se telefon odmítne spustit.

EDIT2: Zda se TA úspěšně obnovila do původního stavu lze zkontrolovat v servisním menu viz.: viewtopic.php?p=254489#p254489
#271754
Pepo to je hodne informacii diky :)
#271761
Takže pokud jsem telefon rootnul bez zálohy těchto klíčů,tak je mám nenávratně pryč?
Ne že bych nějak na tom baziroval. Co vím tak klíče mají údajně být něco k foťáku. A mobil mám sive na nějaký ty momentky ale ne na profi focení.
#271762
Ekky píše:Takže pokud jsem telefon rootnul bez zálohy těchto klíčů,tak je mám nenávratně pryč?
Ne že bych nějak na tom baziroval. Co vím tak klíče mají údajně být něco k foťáku. A mobil mám sive na nějaký ty momentky ale ne na profi focení.

DMR klíče stratíš jen když odemkneš BL :)
#271765
Ekky píše:Takže pokud jsem telefon rootnul bez zálohy těchto klíčů,tak je mám nenávratně pryč? (...)

Přesně tak. Každý TA oddíl obsahuje data, unikátní pro konkrétní kus zařízení. Při odemčení zavaděče (BL) se část těchto dat smaže (DRM klíče a pár dalších věcí, které si výrobce snaží chránit). Pokud tedy nemáš vytvořenou zálohu původního stavu, máš smůlu.

Ekky píše:(...) Co vím tak klíče mají údajně být něco k foťáku. (...)

DRM klíče by měly sloužit pro identifikaci konkrétního zařízení při přístupu k obsahu, který je chráněn danými DRM technologiemi. Tedy např. filmy, hudba, apod. Jak jsem ale psal v předchozím odstavci, TA obsahuje mnohem víc a kromě DRM se mažou i pokročilé algoritmy pro fotoaparát a snad i bravia engine apod. (tedy alespoň to mu tak bylo dříve)
#271766
Ekky píše:To mám. Abych to rootnul tak musím odemknout BL

Ps: ROM se dá i Rootnout a nahrát TWRP bez odemčení BL. :)
Ale, pro instalování ROM AOSP, CM, AOKP atd.. je ale třeba odemknout BL.
#271767
A já to ještě zkomplikuji - na XDA existuje také nějaký DRM fix, který by měl fungovat obecně nezávisle na telefonu. Lidi většinou psali, že po aplikaci je kvalita snímků srovnatelná s situací před odemknutím BL.
#271769
Tento program nefunguje na Sony Xperia SP, DRM nezazálohuje.
Starší backup 9.11 zase funguje, ale jenom na androidu 4.1, na 4.3 nefunguje ani obnovení.
Co mě to stálo nervů a hodin než jsem na to přišel kde je chyba.
Na 4.3 je jiná struktura adresářů než na 4.1.
#271774
Ano Jozefe drm fixy su mam odskusane na mojej xa f3111 funguje drm fix zo sony z3+
Navod je na xda post root noobs xa
Kvalita fotaku je v poriadku ale plati to len ak je tel rootnuty a ma twrp po preflashovani na origo sa stracaju drm kluce a prichadzate komplet o vsetky drm
Dost nevyhoda ale ine riesenie na xda nie je skoda mozno v buducnosti :)
#271775
@ales-r Cesta k TA oddílu se ale mezi 4.1 a 4.3 neměnila. Nevím, proč ti starý Backup TA na 4.3 nefunguje, osobně jsem s 9.11 úspěšně zálohoval a obnovoval i na androidu 4.4. Autorizoval jsi na mobilu připojení z PC? Od 4.2 se musí potvrzovat RSA certifikát každého PC které se chce připojit k ADB.

@heker510 : Klidně můžeš mít FW bez rootu i recovery, podmínkou je pouze flashnutí toho *.zip před prvním startem
#271776
Na 4.3 program backup 9.11, píše že nemůže najít správnou cestu, nelze zálohovat a ani obnovit TA. (zkoušeno na Win7, Win10).
Na 4.1 funguje bez problémů. (Win7 i Win10).
Certifikáty, i vše ostatní (root , ladění, neznámé zdroje, atd.).
#271788
@pavbures Na zálohu skrze zmíněnou aplikaci ale potřebuješ mít funkční root, stejně jako v případě starého Backup TA.
Jinak je v podstatě jedno, jakým způsobem zálohu TA vytvoříš, vždy se ale musí jednat o bitovou kopii (raw image) daného oddílu.