Změna FW u telefonů Sony Xperia prostřednictvím Androxyde Flashtool

Generální sekce věnované všemu co výrobce opomněl

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět

Autor tohoto vlákna
exTNT

Změna FW u telefonů Sony Xperia prostřednictvím Androxyde Flashtool

Příspěvek od exTNT » 17 kvě 2017 18:31

Než se do toho pustíš

Samozřejmě za nic neručím, sepsal jsem to podle svých nejlepších znalostí, ale chybička se může vloudit vždycky.

Pro začátečníky: nejedná se o root a ke změně FW tímto způsobem není root potřeba. Postup se hodí např. při zájmu o změnu FW z brandované verze (operátoři) buď za jinou brandovanou nebo za nebrandovanou, pokud z nějakého důvodu nejde OTA (při flashi touto cestou je navíc možné telefon "řízeně" smazat, resp. vrátit do "tovární" podoby, nebo při potřebě návratu k minulé generaci při nespokojenosti s novou verzí FW, atd. atd..

Potřebuješ mít na počítači funkční JRE, pokud nemáš, stáhni a nainstaluj z http://www.java.com (automaticky), případně si můžeš ručně vybrat verzi tady https://www.java.com/en/download/manual.jsp (tu pak musíš taky ručně nainstalovat), já to radši dělám tímhle způsobem, v minulosti mi ta automatická instalace párkrát nefungovala.
POZOR: Zdá se, že aktuální instalace Flashtool si JRE nese s sebou, takže kdo chce, může tenhle krok přeskočit a pak dát vědět, jestli je to tak, tím že mám JRE už dlouho, neumím to s jistotou posoudit...

Taky budeš samozřejmě potřebovat instalaci Flashtool, pokud nemáš placený účet na depositfiles, tak začni stahováním, protože na free účtu to chvilku trvá, podle vytížení serveru to může být i přes hodinu, když budeš mít kliku tak cca 20 minut. Aktuálně nejnovější (s podporou Android 7) je verze 0.9.23.2, stáhnout jí můžeš tady https://dfiles.eu/files/6sblw11zx.

Na telefonu musíš mít zapnuté ladění přes USB. Pokud nemáš, otevři si Nastavení, sjeď dolů a zapni ladění přes USB v Možnostech pro vývojáře (třetí odspodu). Pokud Možnosti pro vývojáře nevidíš, klikni na Informace o telefonu, sjeď úplně dolů na Číslo sestavení a sedmkrát na něj klepni, až se ti objeví hláška „Blahopřejeme, teď jste vývojář“ nebo tak nějak podobně. Pak se vrať o úroveň výš a už tam budeš mít ty Možnosti pro vývojáře, ve kterých zapneš ladění přes USB.
Taky si na telefonu pro flashtool povol instalace z neznámých zdrojů – Nastavení -> Zabezpečení -> Neznámé zdroje. Po čistém flashi by tahle volba měla být defaultně vypnutá, tak si to zkontroluj, je to potenciální bezpečnostní riziko, takže já to zapínám jen v momentě, kdy to opravdu potřebuju.

První část – vypnutí ověření podpisu ovladače ve W10 (podobně i ve W8, W7, pokud se pamatuju). Pokud tohle neuděláš, některé potřebné ovladače se nenainstalují a budeš smutně koukat, proč Ti nejde flash.
(Pozor, tahle část vyžaduje restart počítače, takže než se do toho pustíš, vše si ulož...)
1. Klikni ikonku windows vlevo dole.
2. Klikni ikonka vypínače.
3. Podrž Shift na klávesnici a klikni na Restartovat.
4. Chvíli počkej a až naskočí obrazovka „Zvolte možnosti“, klikni na Odstranit potíže.
5. Na další obrazovce klikni na Upřesnit možnosti.
6. Na další obrazovce klikni na Nastavení spouštění.
7. Chvíli počkej a na obrazovce Nastavení spouštění stiskni klávesu F7.
8. Počítač se restartuje s vypnutým ověřováním podpisu ovladačů.

Druhá část – stažení, konverze a flash Stock Rom přes Flashtool
1. Ze staženého archivu nainstaluj Flashtool. Typicky se Flashtool instaluje do adresáře C:/Flashtool. Pokud Ti to nějak nevadí, nech to tak. Ta aktuální verze instalátoru instaluje verzi 0.9.23.1 + soubor „x10flasher.jar“, kterým po dokončení instalace přepiš ten instalovaný v adresáři C:/Flashtool. Že máš verzi 0.9.23.2 si pak můžeš zkontrolovat po spuštění Flashtool v Help -> About. Ale zatím ještě Flashtool nespouštěj.
2. V adresáři, kam se nainstaloval Flashtool, si otevři adresář Drivers, spusť Flashtool-drivers.exe. V menu si zaškrtni Flashmode Drivers, Fastboot Drivers a Xperia XXX Device Driver (podle modelu svého zařízení). Pokud máš více Sony Xperia zařízení, můžeš si samozřejmě nainstalovat i jejich ovladače.
3. V průběhu instalace vyskočí windowsí okno Průvodce instalací ovladače zařízení. Odklikej to a zkontroluj si, že se všechny ovladače úspěšně nainstalovaly (kvůli tomuhle jsi v první části vypínal to ověřování podpisů ovladačů, protože bez toho by se některé ovladače nenainstalovaly, jak je vidět v tom videonávodu...). Odklikni Finish na instalaci ovladačů.
4. Z adresáře C:/Flashtool si spusť Flashtool (podle verze windows buď přes FlashTool.exe pro 32bitová nebo FlashTool64.exe pro 64 bitová okna). Případně, pokud se třeba budeš v budoucnu chtít víc vrtat v telefonu, tak si z toho odpovídajícího exe vytáhni někam „zástupce“...
5. Až doběhne spuštění Flashtool, zapoj datový kabel pro svoji Xperii do počítače (do USB2 zdířky) a pak do telefonu. Na telefonu naskočí volby použití USB, vyber Přenos souborů (MTP) a sleduj, co napíše Flashtool. Měl by napsat minimálně Device connected with USB debugging on, Connected device : Sony Xperia XXX.
6. V liště ikonek ve Flashtool klikni na tu poslední XF. Spustí se XperiFirm, který Ti nabídne všechny Stock Rom pro zařízení Sony Xperia. V levém okně si najeď na svůj model Xperia a tam si vyber svoji verzi (pokud nevíš přesné označení, zkontroluj si ho v Nastavení telefonu -> Info o telefonu -> Označení modelu (asi 7. řádek). Po kliknutí se v pravém okně objeví kompletní seznam dostupných Stock Rom pro daný model. Můžeš si ho seřadit kliknutím na Market a na výběr budeš mít buď brandované FW jednotlivých operátorů, pokud chceš nebrandovanou, tak si klikni na Central Europe / Customized CE1.
7. Úplně vpravo se objeví dostupné FW pro konkrétní model a trh. Klikni si na ten, který se Ti líbí, v následujícím dialogovém okně klikni Download a jdi si uvařit kafe...
8. Mezihra s klobouky (není nutná): pokud si chceš ověřit, že máš telefon opravdu připojený a povolené ladění USB, můžeš ještě najet do adresáře C:/Flashtool/x10flasher_lib, tam s přidrženým tlačítkem Shift kliknout kdekoli do prostoru pravým tlačítkem myši a z nabídky vybrat Zde otevřít příkazové okno. Do příkazového okna pak napiš „adb devices“ (bez uvozovek). Pokud se Ti pod řádkem List of attached devices objeví nějaký alfanumerický kód a za ním s mezerou „device“, tak máš vše, jak má být a i kdyby se někdy něco potento, tak přes Flashtool dokážeš ten telefon zachránit ze skoro každé katastrofy... Pokud si chceš připadat jako borec, napiš do příkazové řádky „exit“ a dej enter, okno se zavře, jupí... :)
9. Odpoj datový kabel od telefonu.
10. FW, který jsi dal stahovat se ukládá do trochu nelogického umístění, dá se to změnit, ale už jsem zapomněl jak, protože už jsem si na to zvyknul. Ten adresář je .flashTool/firmwares/Downloads v adresáři uživatele, pod kterým jsi přihlášen, tzn. typicky C:/Users/třebaPepa. Takže se tam můžeš během stahování podívat, až budeš pít to kafe.
11. Poté, co XperiFirm stáhne FW, začne ho Flashtool automaticky konvertovat do FTF souboru. To jednak uvidíš v okne Flashtool, jednak si to můžeš i zkontrolovat v tom adresáři C:/Users/třebaPepa/.flashTool/firmwares, kde se objeví soubor s nulovou velikostí např. „E5823_32.3.A.0.376_1298-7258_R1D.ftf“. Až ta konverze ve Flashtool doběhne, tak ten soubor bude mít nějakou dost velkou velikost (cca 2GB). Flashtool tam ještě dá .torrent se stejným názvem, který na nic nepotřebuješ...
12. No a přichází vlastni flash FW. V řádce ikonek ve Flashtool klikni na tu první s bleskem a vyber možnost Flashmode. Flashtool si sám sáhne tam, kam uložil ten konvertovaný soubor, takže ho rovnou uvidíš a proklikáš se přes šipky vlevo až k tomu číslu sestavení FW, které jsi v kroku 7. dal stahovat. Na to klikneš a v políčku content se objeví obsah toho FTF souboru.
13. Pokud chceš udělat čistou instalaci (přechod na jinou generaci Androidu, telefon z druhé ruky atd.), tak zaškrtej všechno v poli Sin ve sloupci Wipe, tzn. APPS_LOG, DIAG, PERSIST, SSD, USERDATA (ano, USERDATA smaže všechna uživatelská data v telefonu...). Klikni na Flash vpravo dole.
14. Až skončí příprava pro flash, vyskočí okno s návodem, jak připojit telefon pro flash. Vypni telefon, stiskni a drž tlačítko hlasitosti podle obrázku a současně připoj datový kabel k telefonu. Spustí se vlastní flash a můžeš si dojít odskočit po tom kafi.
15. Po pár minutách flash skončí hláškou Flashing finished, resp. Please unplug and start your phone (v okně Flashtool). Takže můžeš odpojit telefon a zapnout ho. Protože jsi udělal čistou instalaci, bude první start trvat dost dlouho, tak se nelekni.

Tož snad jsem nic nezapomněl. Ať slouží!

Mira96
Typ zařízení: Sony Xperia Z5
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna FW u telefonů Sony Xperia prostřednictvím Androxyde Flashtool

Příspěvek od Mira96 » 05 čer 2017 20:39

Luxusní návod!!! Díky za podrobné zpracování.
Vyzkoušel jsem i mezihru s klobouky a alfanumerický kód je výrobní číslo telefonu
Sony Xperia Z5, N 32.4.A.1.54, Root, Unlock Bootloader, TWRP, µSDXC 128 GB
Sony Xperia Z2, MM 23.5.A.1.291, eXistenZ 5.6.5, Root, Unlock Bootloader, TWRP, µSDXC 32 GB
Sony CMD-C1->Sony CMD-CD5->Sony CMD-J5->Nokia 6230i->HTC P3300->HTC Touch HD->HTC HD2->Sony Xperia Z1->Z2->Z5

dartananr

Příspěvek od dartananr » 23 črc 2017 08:06

Spravil som to presne podla navodu a dokonca dvakrat a a aj tak mi nespusti FlashTool. Vypise mi java chyby.
Sony Xperia XZ Premium - G8141, LP 8.0.0,FW 47.1.A.12.75, Sony Xperia Z3compact tablet SGP 621, LP 6.0.1, FW 23.5.A1.291, Sony SmartWatch 3

dartananr

Příspěvek od dartananr » 24 črc 2017 18:37

Tak som nakoniec preinstaloval cely pc. Nahodil som windows 7 namiesto 10ky ktorá aj tak blbla a nepaci sa mi. A zrazu to cele funguje. :D
Sony Xperia XZ Premium - G8141, LP 8.0.0,FW 47.1.A.12.75, Sony Xperia Z3compact tablet SGP 621, LP 6.0.1, FW 23.5.A1.291, Sony SmartWatch 3

verbatim
Typ zařízení: Xperia X lime gold

Příspěvek od verbatim » 25 črc 2017 08:57

Tak super :wink: osobně mám na notebooku taky ty sedmičky a jsem spokojen
1. Sony Xperia X + SONY MW 1 (SWHP)

2. Sony Xperia SP + ROOT + SONY MW 1 (SWHP)

3. Sony Xperia E4g + ROOT

skrble
Typ zařízení: BlackBerry KEYone 64

Příspěvek od skrble » 01 říj 2017 10:24

Hloupá otázka: Když si koupím Xperii s tím, že je původně brandovaná od T-Mobile, určitě počítám s tím, že si tam nahraju generický FW. No a dejme tomu, že ji pak budu reklamovat. Hádám, že bych si asi měl poznamenat původní customizaci/branding, a před reklamací to tam nafutrovat zpět, že, aby mi reklamaci nezamítli, že? Trochu jsem z tohohle vypadl, navíc jsem nikdy neměl telefon takhle přes operátora. Díky! :)
ThinkPad user

Mobilní telefon bez pořádné baterie lze označit pouze za vylepšnou pevnou linku... Z1 Compact už ale mé nároky splňuje s přehledem.

verbatim
Typ zařízení: Xperia X lime gold

Příspěvek od verbatim » 01 říj 2017 10:32

Přesně tak, i když kolikrát ani jiná customizace nevadila, důležité bylo, že je to originální FW pro daný model a zamknutý bootloader.

Ale pro klid přesně, jak píšeš, nahrát zpět to, co tam bylo.

A Flashtool musí daný model podporovat, což zatím neplatí pro XZ premium, XZ1 aXZ1 Compact :wink:
1. Sony Xperia X + SONY MW 1 (SWHP)

2. Sony Xperia SP + ROOT + SONY MW 1 (SWHP)

3. Sony Xperia E4g + ROOT

Sarger

Příspěvek od Sarger » 24 pro 2017 14:26

Celkom fajn návod, teda až na prvú časť kde som podľa popisu nedokázal ani začať.
Nevadilo to a telefón som dokázal zbaviť hnusného T-Mobile firmwaru.
Diky
Odpovědět

Zpět na „Úpravy, obecné návody a tuning“