Root

Nejlepší tablet pro rok 2015 nabízí špičkový design
Odpovědět
Uživatelský avatar

Autor tohoto vlákna
Weiny
Příspěvky: 14
Registrován: 31 bře 2013 14:12

Root

#1

Příspěvek od Weiny » 09 říj 2015 08:46

Ahojky, pořídil jsem tento tablet od místního člena, zajímá mě Váš názor na root tohoto zařízení?
Moc jich ve světě není, nejspíš kvůli ceně, no přesto se na XDA první vlaštovky objevily:
http://forum.xda-developers.com/z4-tabl ... t-t3154926

Akorát bude asi krom záruky škoda tohoto:

To be very clear:
- you need to unlock your boot loader
- you are running without the IMO useful protection of SELinux
- you are running without SONY's protection (gone for good IMO)

Zde dokonce vlastní Kernel:
http://forum.xda-developers.com/z4-tabl ... 1-t3170689

Má to cenu znásilňovat rootem tak drahý tablet? Navíc pak přijdu o automatické aktualizace.
No snad to bude první Androidí zařízení, které přežiju bez Titanium backupu a vyčištění od nepotřebného bloatware :unknown:
Nemluvě o hromadě práce s přesunem stovky apps ze starého tabletu.
Uživatelský avatar

Badyrain
Příspěvky: 311
Registrován: 13 led 2014 00:22
Bydliště: Jaroměř (HK region)

Re: Root

#2

Příspěvek od Badyrain » 09 říj 2015 12:07

Já jsem skoro vždy měl na každém Androidu root. Teď mám Xperii Z2 s rootem a plno vychytávkami a Z3C Tablet jede na oficiálním firmwaru a jsem spokojený. Vše, na co potřebuji root mám v Z2. Takže za mě bych Z4 Tablet nerootoval do té doby, než to bude mít co nejméně kompromisů (vlastně žádné).

Sent from Xperia Z3C Tablet

exTNT
Příspěvky: 82
Registrován: 14 led 2016 17:16

Re: Root

#3

Příspěvek od exTNT » 27 dub 2017 13:20

Na SGP771 mám vyzkoušený poměrně jednoduchý postup na root (SuperSU) s použitím Stock Rom včetně zálohování a obnovení TA oddílu (tzn. zejména bez ztráty DRM). Měl by fungovat i na SGP712, ale osobně to vyzkoušené nemám. Bezproblémově fungují běžné aplikace, vyžadující root, včetně AdAway. Pro root je sice nutné odemknout bootloader, ale v případě potřeby lze root odstranit a bootloader opět zamknout, tzn. tablet lze zcela vrátit do tovární podoby. Protože těchle tabletů moc není, sepíšu návod krok za krokem jen tehdy, pokud o to bude zájem... :wink:

Obrázek
Povolené aplikace v SuperSU

Obrázek
Funkční AdAway

Obrázek
Funkční DRM klíče (Service Menu -> Security)
Uživatelský avatar

verbatim
Moderátor
Příspěvky: 1459
Registrován: 05 úno 2012 23:26
Typ zařízení: Xperia X lime gold
Bydliště: Praha

Re: Root

#4

Příspěvek od verbatim » 27 dub 2017 20:12

Já myslím, že návod rozhodně nebude na škodu :wink:
1. Sony Xperia X + SONY MW 1 (SWHP)

2. Sony Xperia SP + ROOT + SONY MW 1 (SWHP)

3. Sony Xperia E4g + ROOT

exTNT
Příspěvky: 82
Registrován: 14 led 2016 17:16

Re: Root

#5

Příspěvek od exTNT » 28 dub 2017 23:22

Tak teda jo.

Než se do toho pustíš
Samozřejmě za nic neručím, sepsal jsem to podle svých nejlepších znalostí, ale chybička se může vloudit vždycky.
Je dobré vědět, že pokud se dostaneš do situace, kdy tablet z nějakého důvodu nejde vypnout, stačí chvíli podržet současně tlačítko zvýšení hlasitosti a hlavní vypínač, tablet třikrát zavibruje a vypne se. Prakticky vždycky se dá z problému vybruslit flashem stock rom přes Flashtool, případně jde leccos spravit přes fastboot.
Cokoli v tomhle návodu lze, spouštěj jako správce (pravý klik, Spustit jako správce). Kdekoli píšu "tvujuživatel", myslím Tvůj uživatelský účet...
Pokud nemáš USB OTG adaptér (na jednom konci samice USB2, na druhém samec micro USB), tak si ho napřed pořiď, bez něj skončíš těsně před cílem...
Protože tenhle postup vrací původní DRM klíče, fungují nadále OTA aktualizace. Pokud ale provedeš OTA aktualizaci, přijdeš o root. Pokud tedy přijde novější verze FW a chceš root zachovat, je dost pravděpodobné, že to půjde podle páté části tohohle návodu. Pokud by to nešlo, můžeš přes Flashtool vždycky flashnout verzi FW, ve které tenhle postup funguje.

Nultá kapitola - základy
První krok je kontrola, jestli Tvůj tablet vůbec umožňuje odemčení bootloaderu.
Na SGP771 je to jednoduché: otevři si aplikaci Telefon a zadej kód pro servisní menu *#*#SERVICE#*#* (SERVICE odpovídajícími numerickými tlačítky, proto jsou pod každou číslicí ta písmenka...). V servisním menu jdi do Service info -> Configuration, a tam pod polovinou uvidíš Rooting status a pod tím Bootloader unlock allowed:, dál už je to jasný. Když už budeš v tom servisním menu tak si ještě můžeš udělat screenshot z obrazovky, která je pod Service Tests -> Security. Tím si pak později můžeš ověřit, že máš zpátky DRM klíče, které s odemčením bootloaderu zmizí.
Na SGP712 je na to bohužel třeba nainstalovat aplikaci Xperia Service Menu z Google Play: https://play.google.com/store/apps/deta ... menu&hl=cs. Prý to tedy jde i tak, že se v Kontaktech otevřou nastavení a tam se dlouze podrží prst na dolním kraji obrazovky. Má se objevit tlačítko pro vložení servisního kódu, ale to nemám jak vyzkoušet...
Budeš samozřejmě potřebovat instalaci Flashtool, pokud nemáš placený účet na depositfiles, tak začni stahováním, protože na free účtu to chvilku trvá, podle vytížení serveru to může být i přes hodinu, když budeš mít kliku tak cca 20 minut. Aktuálně nejnovější (s podporou Android 7) je verze 0.9.23.2, stáhnout jí můžeš tady https://dfiles.eu/files/6sblw11zx.
Dál budeš potřebovat FTF soubor pro SGP771 se sestavením „28.0.A.8.260“. Pohledej po netu, ale už se to hledá hůř, každopádně nebrandovaná verze pro SGP771 a náš region (Customized CE1) se zatím dá stáhnout tady: https://mega.nz/#!cFhxFTwB!oRMdXYpXBSAc ... sbpwuw_P9Q, pro SGP712 a náš region tady: https://mega.nz/#!wlIl0JDa!DR0lRL6dDn5Y ... LHgKVVesFw. Protože má bezmála 2 GB, je lepší to stahování taky spustit hned.
Další potřebné downloady jsou menší, tak je nechávám v textu u kroků, kde je budeš potřebovat, aby v tom nebyl velký zmatek. Každopádně si je klidně můžeš stáhnout předem, abys věděl, že odkazy ještě fungují a nepouštěl se do něčeho, co nepůjde dokončit... ;-)
Na tabletu musíš mít zapnuté ladění přes USB. Pokud nemáš, otevři si Nastavení, sjeď dolů a zapni ladění přes USB v Možnostech pro vývojáře (třetí odspodu). Pokud Možnosti pro vývojáře nevidíš, klikni na Informace o tabletu, sjeď úplně dolů na Číslo sestavení a sedmkrát na něj klepni, až se ti objeví hláška „Blahopřejeme, teď jste vývojář“ nebo tak nějak podobně. Pak se vrať o úroveň výš a už tam budeš mít ty Možnosti pro vývojáře, ve kterých zapneš ladění přes USB.
Taky si na tabletu pro Flashtool povol instalace z neznámých zdrojů – Nastavení -> Zabezpečení -> Neznámé zdroje. Po čistém flashi by tahle volba měla být defaultně vypnutá, tak si to zkontroluj, je to potenciální bezpečnostní riziko, takže já to zapínám jen v momentě, kdy to opravdu potřebuju, a pak to zase vypnu (protože mě na to většinou upozorní AVG...).
Pokud sis aktivoval ochranu pomocí služby my Xperia, tak jí vypni (Nastavení -> Zámek obrazovky a zabezpečení -> Ochrana službou my Xperia) a můžeš si i smazat Google účet (Nastavení -> Účty a synchronizace -> Google, pak vpravo nahoře tři tečky a Odebrat účet). Tohle jsem já nedělal a prošlo mi to, ale v některých diskuzích jsem četl, že párkrát došlo ke kolizi zejména s tou službou my Xperia.

První kapitola – vypnutí ověření podpisu ovladače ve W10 (podobně i ve W8, W7, pokud se pamatuju). Pokud tohle neuděláš, některé potřebné ovladače se nenainstalují a budeš smutně koukat, proč Ti nejede flash.
(Pozor, tahle část vyžaduje restart počítače, takže než se do toho pustíš, počkej na dokončení stahování a vše si ulož...)
1. Klikni ikonku windows vlevo dole.
2. Klikni ikonku vypínače.
3. Podrž Shift na klávesnici a klikni na Restartovat.
4. Chvíli počkej a až naskočí obrazovka „Zvolte možnosti“, klikni na Odstranit potíže.
5. Na další obrazovce klikni na Upřesnit možnosti.
6. Na další obrazovce klikni na Nastavení spouštění.
7. Chvíli počkej a na obrazovce Nastavení spouštění stiskni klávesu F7.
8. Počítač se restartuje s vypnutým ověřováním podpisu ovladačů.

Druhá kapitola – Flashtool
1. Ze staženého archivu nainstaluj Flashtool. Typicky se Flashtool instaluje do adresáře C:/Flashtool. Pokud Ti to nějak nevadí, nech to tak. Ta aktuální verze instalátoru obsahuje verzi 0.9.23.1 + soubor „x10flasher.jar“, kterým po dokončení instalace přepiš ten instalovaný v adresáři C:/Flashtool. Že máš verzi 0.9.23.2 si pak můžeš zkontrolovat po spuštění Flashtool v Help -> About. Ale zatím ještě Flashtool nespouštěj.
2. V adresáři, kam se nainstaloval Flashtool, si otevři adresář Drivers, spusť Flashtool-drivers.exe. V menu si zaškrtni Flashmode Drivers, Fastboot Drivers a Xperia Z4 Tablet Device Driver. Pokud máš i jiná Sony zařízení, můžeš si samozřejmě nainstalovat i jejich ovladače.
3. V průběhu instalace vyskočí windowsí okno Průvodce instalací ovladače zařízení. Odklikej to a zkontroluj si, že se všechny ovladače úspěšně nainstalovaly (kvůli tomuhle jsi v první části vypínal to ověřování podpisů ovladačů, protože bez toho by se některé ovladače nenainstalovaly). Odklikni Finish na instalaci ovladačů.
4. Z adresáře C:/Flashtool si spusť (jako správce...) Flashtool (podle verze windows buď přes FlashTool.exe pro 32bitová nebo FlashTool64.exe pro 64 bitová okna). Případně, pokud se třeba budeš v budoucnu chtít víc vrtat v tabletu, tak si z toho odpovídajícího exe vytáhni někam „zástupce“...
5. Až doběhne spuštění Flashtool, zapoj datový kabel pro svoji Xperii do počítače (do USB2 zdířky) a pak do telefonu. Na telefonu naskočí volby použití USB, vyber Přenos souborů (MTP) a sleduj, co napíše Flashtool. Měl by napsat minimálně Device connected with USB debugging on, Connected device : Sony Xperia Z4 Tablet. Můžeš odpojit datový kabel od tabletu.
6. Pokud už máš stažený FTF soubor z úvodní části tohohle návodu, ulož si ho do adresáře C:/Users/tvujuživatel/.flashTool/firmwares, nebudeš ho pak muset hledat...
7. No a přichází první flash FW, který je bohužel downgrade, ale je nutný protože potřebuješ zálohovat TA, abys nepřišel o DRM klíče.
8. V řádce ikonek ve Flashtool klikni na tu první s bleskem a vyber možnost Flashmode. Flashtool si sám sáhne do té složky C:/Users/tvujuživatel/.flashTool/firmwares, kam jsi ukládal ten FTF soubor, takže ho rovnou uvidíš a proklikáš se přes šipky vlevo až k tomu číslu sestavení FW (28.0.A.8.260). Na to klikneš a v políčku content se objeví obsah toho FTF souboru.
9. Protože je jistější při tom rootu udělat čistou instalaci, zaškrtej všechno v poli Sin ve sloupci Wipe, tzn. APPS_LOG, DIAG, PERSIST, SSD, USERDATA. Klikni na Flash vpravo dole. Flashtool začne připravovat soubory, což bude pár minut trvat.
10. Až skončí příprava pro flash, vyskočí okno s návodem, jak připojit tablet pro flash. Vypni tablet, stiskni a drž tlačítko pro snížení hlasitosti a současně připoj datový kabel k telefonu. Spustí se vlastní flash a můžeš si odpočinout, protože tohle zase chvíli potrvá.
11. Po pár minutách flash skončí hláškou Flashing finished, resp. Please unplug and start your phone (v okně Flashtool). Takže můžeš odpojit tablet a zapnout ho. Protože jsi udělal čistou instalaci, bude první start opět chvíli trvat, tak se nelekni.
12. V liště ikonek ve Flashtool klikni na tu poslední XF. Spustí se XperiFirm, který Ti nabídne všechny Stock Rom pro zařízení Sony Xperia. V levém okně si najeď na Xperia Z4 Tablet a tam si vyber svůj model (SGP771 nebo SGP712). Po kliknutí se v pravém okně objeví kompletní seznam dostupných Stock Rom pro daný model. Klikni si na Central Europe 1 / Customized CE1.
13. Úplně vpravo se objeví dostupné FW pro konkrétní model a trh, aktuálně je nejnovější 32.3.A.2.33, takže si na něj klikni a spustí se stahování. Až doběhne stahování, můžeš zavřít XperiFirm a Flashtool provede konverzi stažených dat do FTF souboru, který budeš za chvíli potřebovat.

Třetí kapitola – záloha TA – megadůležitá část!!!
1. Až tablet nastartuje, nemusíš se zdržovat nastavováním tabletu podle průvodce, vše přeskoč, opět povol ladění USB a instalace z neznámých zdrojů.
2. Z prvního příspěvku v téhle diskuzi https://forum.xda-developers.com/crossd ... l-t3349597 si stáhni „iovyroot_v0.4.zip“ (po otevření odkazu je tlačítko pro stažení vpravo nahoře). POZOR: Dál pokračuj až poté, co FlashTool skončí konverzi a zavřeš ho!
3. Archiv si rozbal do umístění dle libosti, otevři, podrž Shift na klávesnici a klikni pravým tlačítkem myši kamkoli v ploše. Z nabídky vyber „Zde otevřít příkazové okno“.
4. Připoj zapnutý tablet k datovému kabelu a na jeho displeji povol ladění USB z připojeného počítače. Správné připojení tabletu si můžeš ověřit tak, že v otevřeném příkazovém okně zadáš příkaz „adb devices“, po kterém se nastartuje daemon a po chvilce vypíše nějaký desetimístný alfanumerický kód, za kterým bude mezera a „device“. Pokud se Ti neobjeví nic, nemáš povolené ladění USB...
5. Na příkazovém řádku zadej „tabackup“. Ujisti se, že proces zálohy TA proběhl bez chyb, protože tahle záloha je přesně ten rozdíl mezi v budoucnu fungujícím a nefungujícím tabletem... Pokud proces proběhne, měl by se Ti v tom adresáři iovyroot objevit nový soubor s názvem TA-07102015.img (nebo tak nějak podobně) a velikostí 2,00 MB (2 097 152 bajtů). Tenhle soubor si ulož radši na několik míst, protože ho opravdu nechceš ztratit. Jednak Ti pomůže obnovit DRM klíče po odemčení bootloaderu, ale taky ho budeš potřebovat, pokud se někdy v budoucnu rozhodneš bootloader zase zamknout.
6. Vypni tablet a odpoj od něj datový kabel.

Čtvrtá kapitola – odemčení bootloaderu
1. Podle postupu na stránce https://developer.sonymobile.com/unlockbootloader/ si požádej o kód k odemčení bootloaderu (ten si taky dobře ulož, protože se Ti může v budoucnu hodit). Po výběru modelu a zadání svého mailu dostaneš obratem potvrzovací email, kde klikneš na Click here to proceed.
2. V návodu, který se Ti objeví, přeskoč celý bod A a bod B proveď následujícím způsobem: Podrž tlačítko zvýšení hlasitosti a připoj do tabletu datový kabel. Drž tlačítko zvýšení hlasitosti dokud stavová dioda neblikne krátce červeně a pak se nerozsvítí trvale modře. Teď jsi ve fastboot módu.
3. Otevři si adresář C:/Flashtool/x10flasher_lib, podrž Shift na klávesnici a klikni pravým tlačítkem kdekoli v ploše. Otevře se Ti terminálové okno, kde do příkazové řádky zadej „fastboot devices“. Pokud se Ti objeví desetimístný alfanumerický kód a za dlouhou mezerou „fastboot“, jsi správně připojen a můžeš konečně definitivně odemknout bootloader.
4. Pokračuj bodem B v návodu ze Sony Developer World, který se Ti otevřel z toho potvrzovacího mailu. Pokud vše proběhne bez chyb, máš odemčený bootloader a můžeš odpojit a zapnout tablet. Pokud vše funguje, jedeme dál... (Ze zvědavosti se můžeš podívat do servisního menu, kde budou v Service Tests -> Security chybět ty klíče, ze kterých sis na začátku dělal screenshot, ale není to nutné.)

Pátá kapitola – flash aktuální verze FW
1. Podle kroků 8. – 11. v kapitole Flashtool flashni nejnovější verzi FW, kterou sis stáhnul v bodě 13. téže kapitoly (32.3.A.2.33).
2. Zapni tablet, povol ladění USB a instalace z neznámých zdrojů.
3. Z tohoto odkazu https://s3-us-west-2.amazonaws.com/s...1612051815.zip si stáhni SuperSU. Pokud plánuješ instalaci AdAway, z tohohle odkazu http://tiny.cc/latestmagisk si stáhni Magisk (aktuální verze 12 mi v pohodě funguje). Oba soubory nakopíruj přes datový kabel do tabletu (osobně je dávám do rootu externí SD karty, ale to je každého věc...).
4. Vypni a odpoj tablet.
5. Z prvního příspěvku v téhle diskuzi https://forum.xda-developers.com/crossd ... x-t3552893 si stáhni ta_poc.rar. Rozbal ho do umístění dle vlastní libosti (obsahuje adresář ta_poc).
6. V adresáři C:\Users\tvujuživatel\.flashTool\firmwares\Downloads\SGP771_Customized CE1_1295-6961_32.3.A.2.33_R1D najdi soubor „kernel_S1-SW-LIVE-F936-PID1-0006-MMC.sin“ (samozřejmě pokud sis ho předtím v kroku 13. kapitoly Flashtool stáhnul...) , zkopíruj ho do adresáře ta_poc z předchozího kroku a přejmenuj ho na „kernelX.sin“.
7. Stejně tak do toho adresáře nakopíruj zálohu TA, kterou sis vytvořil ve třetí kapitole, a přejmenuj jí na „TA.img“.
8. V adresáři ta_poc si otevři příkazové okno (už jsme to dělali dvakrát, tak už to umíš...) a zadej příkaz „doubleclickme.bat“. Postupuj podle instrukcí, tzn. po výzvě „Choose your kernel“ dej ok a v následujícím okně vyber kernel soubor z kroku 6 výše, po výzvě „Choose your TA.img“ vyber zálohu TA z kroku 7 výše, na dotaz zda vypnout dm-verity odpověz „Y“ a na dotaz jestli vypnout Sony Ric odpověz taky „Y“. Recovery (TWRP) neinstalujeme tímhle způsobem schválně, zkoušel jsem to, a TWRP pak nechodí.
9. V adresáři ta_poc se Ti vytvoří soubor „new_boot.img“ o velikosti 13,6 MB (14 319 616 bajtů). Zkopíruj ho do adresáře C:\Flashtool\x10flasher_lib.
10. Z tohohle odkazu https://drive.google.com/drive/folde...nhQamtxRWVtRmc si stáhni TWRP (dvojklik na soubor a Download). Zkopíruj ho do adresáře C:\Flashtool\x10flasher_lib.
11. Připoj tablet ve fastboot módu (držet tlačítko zvýšení hlasitosti, zapojit datový kabel, počkat na červená / modrá stavová dioda).
12. V adresáři C:\Flashtool\x10flasher_lib otevři příkazové okno. Zadej příkaz „fastboot flash boot new_boot.img“, po proběhnutí flashe zadej příkaz „fastboot flash recovery TWRP-3.0.2-0-20160604.img“.
13. Odpoj tablet a přes USB OTG k němu připoj myš.
14. Drž tlačítko snížení hlasitosti a zapni tablet (obojí pusť až se rozsvítí displej) a naskočí TWRP recovery. Myš je připojená proto, že bohužel v TWRP nefunguje dotykový displej...
15. Povol TWRP provádět změny v systému (tu formulaci už si nepamatuju). V nastaveních si pak můžeš přepnout TWRP do češtiny, nastavit správně časové pásmo a upravit jas displeje.
16. Klikni na Instalovat, a nainstaluj jeden nebo oba zipy, které sis nakopíroval do tabletu ve třetím kroku páté kapitoly (lze oba současně, ale já radši dělám napřed SuperSU a pak Magisk).
17. Klikni na Restartovat systém. Po restartu si v servisním menu můžeš zkontrolovat, že se Ti vrátily ty původně ztracené klíče.
18. Pokud chceš používat AdAway a flashoval jsi Magisk, nainstaluj si z Google Play Magisk Manager (bude chtít povolit plný přístup v SuperSU) a zkontroluj, že má povoleno: Povolit BusyBox, Magisk Hide a Nesystémová hosts data.
19. Z tohohle odkazu https://labs.xda-developers.com/store/app/org.adaway si stáhni AdAway (vpravo nahoře modré tlačítko stahování), nainstaluj a povol Stáhnout a aplikovat.
20. Pozor, pokud náhodou používáš Twilight nebo nějakou jinou aplikaci, která upravuje obraz nějakou překryvnou vrstvou, může Ti dost pravděpodobně zabránit v kliknutí povolení rootu v SuperSU a instalace AdAway (já jsem se s tím trápil asi tři hodiny, než jsem na to přišel...). SuperSU s tímhle počítá a v nastavení stačí odkliknout volbu Tapjacking ochrana. Kvůli instalaci AdAway je potřeba Twilight na chvíli pauznout.

Šestá kapitola – případný návrat k zamčenému bootloaderu
1. Opět je nutný downgrade. Zopakuj kroky 8. – 11. z druhé kapitoly a 1., 3. a 4. z třetí kapitoly.
2. Do adresáře iovyroot si zkopíruj svojí TA zálohu a spusť v něm příkazové okno.
3. Zadej příkaz „tarestore TA-07102015.img“ (ten název samozřejmě bude podle toho, jak se jmenuje ta Tvoje záloha...).
4. Pak si klidně můžeš přes Flashtool flashnout jakoukoli novější verzi.

Tak snad jsem nic nezapomněl. Ať slouží!

Návod vychází z následujících dvou návodů na XDA Developers, ale je aktuálnější, kompletnější a opravuje některé chyby.
https://forum.xda-developers.com/z4-tab ... e-t3362391
https://forum.xda-developers.com/z4-tab ... 1-t3555265
Odpovědět