Stránka 1 z 11

Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 04 zář 2017 23:15
od Jozef Cmar
Největší pozornost na veletrhu IFA v Berlíně zaslouženě sklidil model Sony XPERIA XZ1 Compact, zapomenout bychom ale neměli ani na nástupce modelu Sony XPERIA XZ. Tím se podle očekávání stal model Sony XPERIA XZ1 a přiznávám se, že na novince mě nepřekvapilo prakticky nic. Vzhled se moc nezměnil, podle očekávání jsme se dočkali procesoru Qualcomm Snapdragon 835 a také nového fotoaparátu. A malé baterie...

Ještě na úvod doplním malé upozornění - pokud jste v podání společnosti Sony Mobile očekávali revoluci, pak v případě modelu XPERIA XZ1 určitě nepřichází. Pokud jste navíc třeba majiteli modelu XPERIA XZ (nemluvě o XPERIA XZ Premium), pak existuje skutečně minimum důvodů, proč se modelu XPERIA XZ1 věnovat nebo o něm uvažovat. A neznamená to, že by to byl špatný přístroj, naopak opět bude patřit k těm nejlepším na trhu. Ale v rámci výbavy výrobce nepřekvapil vlastně ničím, nehledejte tady displej s malými rámečky, zapomeňte na bezdrátové nabíjení, chybí infraport pro ovládání domácích spotřebičů a potěšila by třeba optická stabilizace u fotoaparátu. Pokud jsem vás zatím neodradil, čtěte dál. Sony XPERIA XZ1 totiž má co nabídnout...

Třeba konstrukce je velmi precizní. Telefon je velmi tenký, daní za to je ale kapacita baterie. 2700 mAh je prostě málo a nikdo mi to nevymluví... Vždyť sesterská XPERIA XZ1 Compact nabízí baterii se stejnou kapacitou. Nemyslím si, že by reálná výdrž telefonu byla špatná nebo nízká. Ale pokud by se uvnitř přístroje našlo místo třeba na baterii s kapacitou 3500 mAh, mohla být citelně vyšší (a telefon se tím mohl více odlišit od konkurence). Samozřejmostí je USB konektor typu C, navíc jej zde najdeme ve verzi 3.1, což je plus. Konstrukce je kvalitní také z pohledu zvýšené odolnosti proti vodě, telefon splňuje standardy IP 65/IP68. Tlačítka pro ovládání hlasitosti se přesunula zpátky nad zapínací tlačítko, které naopak nadále ukrývá čtečku otisků prstů. Chválím za samostatnou spoušť fotoaparátu. Ten se od modelu XPERIA XZ Premium téměř nezměnil, to ale ničemu nevadí. Pořizuje totiž krásné snímky a opět podporuje také Slow Motion videa s 960 snímky za vteřinu. Chválím také jednotlivé barvy, telefon je skutečně velmi krásný. S menšími rámečky to ale mohlo být ještě lepší, takto vás po spuštění telefonu přivítá displej s úhlopříčkou 5,2 palce a rozlišením 1920 x 1080 pixelů. Rozlišení mi přijde optimální a nemám vůči němu výhrady. Navíc je chráněný tvrzeným sklem Gorilla Glass 5.

Vnitřní úložiště má kapacitu 64 GB, těšit se můžete na 4 GB operační paměti. Podle očekávání je srdcem telefonu procesor Qualcomm Snapdragon 835, výkonu tedy bude dostatek. Po spuštění telefonu jej využijete pro běh operačního systému Android 8.0.0 Oreo. Oba nové telefony Sony XPERIA budou patřit k prvním telefonům na trhu s touto verzí operačního systému. Zatím jsme ještě neměli možnost naplno prozkoumat nové uživatelské rozhraní, nabídka nastavení ale podle očekávání doznala výrazných změn. Výbava jinak kopíruje další telefony Sony XPERIA, nechybí třeba NFC nebo Blutooth 5.0. Na našem trhu se bude prodávat Dual SIM verze tohoto přístroje, přičemž první telefony by se k zákazníkům měly dostat už na konci tohoto měsíce. Počáteční cena telefonu se pohybuje na hranici 17 tisíc korun a je zde reálná šance, že v rámci předobjdnávek bude opět možné získat špičková bezdrátová Sony sluchátka. Ale bude to na úspěch stačit?Obrázek

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 09:11
od Sony
Nevím, co ti Sony zase udělalo, že polovina článku je taková, jakou jsi napsal. Je třeba si uvědomit že ne každý si nahrazuje nové telefony každého půlroku a řeší, zdali jde o evoluci či revoluci. Jsou také lidé, kteří si chtějí telefon koupit po dvou třech letech (kteří jej nemají jako hračku ale jako pracovní nástroj apod.) a neřeší, zdali se odlišuje od toho minulého, třeba je zajímá jen ten současný model, co je nebo se chystá na trh. Fórum čtu pravidelně a překvapuje mne že na XPERIA.CZ se člověk občas dočte to co dnes(nebo i jindy). Druhá polovina článku je samozřejmě pozitivní, ale nestačila ta druhá část? Pokud se chtějí někteří strefovat do Sony, tak ta první polovina je jistě pro ně. Samozřejmě každý má právo "napsat co chce".
Všichni víme že Sony není v nejlepší kondici, ale telefony (s velkými rámečky a bez IR portu) umí špičkové! I bez reklamy a bez marketingu. Sony držím palce a těm co se k telefonům slušně chovají, tak dobrou službu skvělých telefonů Sony XPERIA!
P.S. Více pozitivního nikdy neuškodí.

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 09:27
od Cleric
@Jozef Cmar
On ten mobil má svoji cenu a to u lidi co mění mobil ob generaci. Ti budou hlavní cílovka a pak těch pár co musí mít každý rok nový mobil.

Hlavně se mi líbí, že Sony jde stále svoji cestou a nezlákal jej lesk bezrámečkových a zahnutých klumpů jako u konkurence.

Že je baterka menší, mohla být větší to ano. Zas ale všichni víme co Sony někdy měli, že výdrž na jedno nabití je super.

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 09:51
od Jozef Cmar
Jde o to, že model XPERIA XZ byl a je výborný. A pohledem majitele tohoto přístroje (kterým jsem dlouhou dobu byl) mi výrobce nedal téměř žádný důvod na výměnu. A to prostě špatně je... Ano, kdo mění jednou za dva roky, ten to může mít jiné. Ale abych musel čekat dva tři roky na nějaký pořádný důvod pro pořízení, to mi tedy v pořádku vážně nepřijde. Nechci vše hned (ostatně co by se pak představilo za rok), ale chci kontinuální posun kupředu.

Důležitá věc - já chci, aby Sony šlo nahoru, protože pak budou telefony ještě lepší, když se bude investovat do vývoje. Ale to prostě nejde, pokud výrobce ty telefony neumí pořádně prodat. XPERIE znám roky a vím, proč se mi líbí. Pro běžného zákazníka současnosti jsou ale nezajímavé, na první pohled ničím nezaujmou (projděte diskuze u nás nebo v zahraničí, poptejte se třeba u operátorů). Takže ano, telefony umí špičkové. Ale pokud se některé věci nezmění, tak to stejně bude k ničemu, protože s o těch telefonech dozví málokdo a podobný počet lidí je bude kupovat. Prostě si myslím, že udělat jeden model, který by šel s dobou, by nebylo tak velké riziko. Dejte mu malé rámečky, velkou baterii, infraport a bezdrátové nabíjení. A trh rozhodne, co dál. Stejně se tomu nevyhnou...

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 10:31
od Mac
Chci určitě letos kupovat nějaký flagship a Sony pro mě byla jasná volba. (Bez)rámečky jsou mi úplně volné a ten design považuji stále za nadčasový a pěkný, stejně jako furt stejně hranaté Thinkpady, ale ta BATERIE !!
Vím, že tam je S835, vím že to Sony umí s baterkou, ale zmenšení proti XZ a stejná velikost jako v Compactu? WTF Sony! Tohle pro mě bude možná dealbreaker.

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 10:32
od bedanek
S tou baterií bych to zas neprehanel, stejně většina lidí nabíjí každý den a méně nároční obden. Doby kdy telefon vydržel týden jsou nenávratně pryč, tak proč zbytečně zvyšovat hmotnost větší baterií. Podle mě vede cesta právě tudy, zvyšováním výdrže ( což Sony umí) , při snižování velikosti baterie

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 10:44
od Jozef Cmar
No já třeba jezdím na kole, pohybuji se v terénu. A ano, mohu si vzít powerbanku s sebou. Ale nechce se mi nosit vždy... A obecně pokud si můžu vybrat telefon s výdrží X nebo s výdrží 1,4 X, tak beru ten druhý (v duchu doufám, že Huawei nenapadne u Matu 10 zmenšit baterii, to bych radost neměl, ale když vidím Note 8 a další výrobce, tak úplně jistý si nejsem).

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 11:20
od virtual
Souhlasím s Josefem, nosit navíc powerbanku vyjde nastejno jako těžší telefon, resp. je naopak výhodnější jedno zařízení. Osobně neřeším velikost rámečků, velikost a váhu přístroje, ohnutý displej mě nezajímá vůbec, ale větší baterka a vzhledem ke konkurenci asi i optická stabilizace, u XZ1 být měla. Takhle si pořídím spíš kompakta...

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 11:51
od Jozef Cmar
Taky zatím koukám spíše po Compactu, tam by výdrž mohla být masivní...

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 11:54
od Cleric
Jezdím taky na kole a sem tam nějakou tu tůru si dám a PB mi nedělá problém. Na kole mám kapsičky, držák na mobil. Na tůry mám batoh a zase mám kam dát PB. Takže vaše argumenty mi přijdou spíš jen jako lenost řešit něco navíc. Už jen to, že potřebuji šťávu na delší tůry, tak PB je prostě nutnost. Nemohu se celou dobu spoléhat na baterku, tu má v dnešní době každý výrobce mizernou. A to jestli tam je 2700 nebo 3300 imho nehraje žádnou roli. Prostě výdrž je v dnešní době prostě žalostná.

A co by jste chtěli, aby Sony začalo dělat za inovace? Bezrámečkové či zahnuté displaye? Tak se zařadí jen do řady ostatních výrobců a stane se z nich jen další výrobce bez svého myšlení.

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 11:59
od Bobisky
Máte někdo nějaké info ohledně dostupnosti? Asi stejně půjdu do verze compact, ale počkám až budu mít oba v ruce. A co se týče vzhledu a pkroku, už jsem to psal jinde, kdyby compact vypadál pořád stejně jako má Z1C a jen každé dva roky se vyměnili střeva, vylepšíl foťák, odladil soft a baterka, tak by mě to nevadilo.

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 12:19
od Jozef Cmar
Telefony by měly být na konci tohoto měsíce u nás, ale úplná tutovka to ještě stále není...
Cleric - klidně tomu říkejme lenost nebo pohodlnost. Pokud si powerbanku třeba zapomenu nebo ji budu mít zrovna vybitou, nebudu se pro ni vracet nebo výlet rušit a přesouvat na jindy. Napsat, že je výdrž žalostná a zároveň rozmlouvat touhu po větší baterii, to není lenost, to je blbost...

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 12:58
od viperman
Bobisky píše:
05 zář 2017 11:59
Máte někdo nějaké info ohledně dostupnosti? Asi stejně půjdu do verze compact, ale počkám až budu mít oba v ruce. A co se týče vzhledu a pkroku, už jsem to psal jinde, kdyby compact vypadál pořád stejně jako má Z1C a jen každé dva roky se vyměnili střeva, vylepšíl foťák, odladil soft a baterka, tak by mě to nevadilo.
alza ma dostupnost napisanu ze v oktobri, cena 559 resp 639 na eura resp cca 15 / 17 tisic ceskych

https://www.alza.sk/search.htm?exps=xperia%20xz1

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 14:44
od David Rajtr
Já myslím že pro majitele XZ by tu bylo celkem dost důvodů na výměnu třeba vzhled ikdyž vypadá prakticky stejně tak je tu dost změn třeba je to celokov a nemá ty ošklivé předěli jako XZ pak je tu samozřejmě novější úspornější procesor a hlavně větší a mnohem rychlejší paměť, foťák, a výkonější reproduktory. Za mě je to změn celkem dost. Jinak ale nechápu co mají všichni s tím infraportem u všech recenzí na letoštní vlajkové lodě o tom čtu ale to jím nedošlo že už to nikdo do telefonů nedává protože to je už relativně zastaralá technologie? A k tomu bezdrátovýmu nabíjení jak byste to chtěl udělat když tam je všude kov? :D

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 14:56
od marokanec
V anglii je dostupnost u XZ1 stanovena na 22. 9. a compact 29 .9. Tak snad u nás to bude podobné.

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 15:04
od Bobisky
A ještě doufat, že T-mobile bude mít co nejdříve v nabídce.

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 15:21
od marokanec
V Nizozemí a Německu dávají ve vybraných eshopech zdarma k předobjednávkám na XZ1 a XZ1 compact omezenou várku bezdrátových sluchátek v hodnotě 300 eur. Jde o registraci u Sony a pošlou sluchátka Sony WH-900N a nebo WH-800 :)

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 17:29
od kiosk123
Ja neviem kto toto kúpi. Tí čo majú Xperiu XZ, tak sa im to nevyplatí. Oproti Xz má XZ1 akurát novší foťák,ktorý tipujem zase Sony pohnojí postprocessingom,väčšie rozmery,ktoré akurát prekážajú a nemajú význam(sú zbytočné),menšia batéria...Z XZ Premium absolútne nieje dôvod prechádzať,je to len zväčšená XZ1 s kovovým telom...Akurát v USA by bol dôvod prechádzať z XZ Premium na XZ1 kvôli fotoaparátu,ktorý robí pokryvené fotky a ľudia sú veľmi nespokojní...
A tí ľudia,ktorí chcú telefón na prácu tak tu majú Note 8...
XZ1 je vlastne telefón len pre úplne zarytých fanúšikov Sony,ktorí zožerú úplne všetko od Sony.
Xz1 Compact má väčší úspech,malý telefón s nadupaným HW si nájde ešte dosť ľudí,aj keď budú musieť prekúsnuť starý dizajn.
Mám rád Sony,ale toto je už na zaplakanie čo predstavili za vlajkovú loď.
A rád by som od nich niečo v budúcnosti chcel mať,ale nieje dôvod ísť k ním,keď konkurencia je na vyššej úrovni a ponúkne toho viac,ako Sony.

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 18:01
od Tomason
Tak já myslím že se ale nevyplatí obměnovat žádný model,od jakehokoliv výrobce každý rok,ty vylepšení jsou všude minimální.

Re: Sony XPERIA XZ1 aneb evoluce dále pokračuje

Napsal: 05 zář 2017 18:41
od oldboy63
to Tomason: máš úplnú pravdu, ale na sony sa zostra hejtuje, lebo nejde s davom. ja napríklad stále ešte rozmýšlam, či meniť moju z1C za xz1c. v romke mám všetky vychytávky zo z3, Z5, a podstatne lepší foťák z xda. vymenenú baterku, systém 5.1.1 stále funguje, ako má, takže doteraz som vôbec nemal dôvod meniť mobil za novší model (to je ušetrených peňazí :D ). ale v pohode si počkám na recenzie a potom uvidím. mám čas.