Sony XPERIA 5 oficiálně představena

Autor tohoto vlákna
Jozef Cmar
Administrátor

Sony XPERIA 5 oficiálně představena

Příspěvek od Jozef Cmar » 06 zář 2019 08:26

V těchto dnech se koná veletrh IFA v Berlíně a již máme za sebou tiskovou konferenci, kde společnost Sony představila svou novou vlajkovou loď. Sony XPERIA 5 nepřináší revoluci, je to (jen velmi mírně) zmenšená verze modelu XPERIA 1, své zákazníky si ale jistě najde. Těšit se můžete na bohatou výbavu a kvarteto atraktivních barev. Telefon se začne prodávat v říjnu za 19 990 korun.

Hned na úvod musím říci, že mně osobně se původní XPERIA 1 líbí hodně. Bohatá nabídce funkcí, unikátní design, skvělý displej. Ten telefon zkrátka má co nabídnout... Cenovka ale není nejatraktivnější, telefon se navíc na trh dostal se zpožděním. Ale na jeho kvalitách to nic nemění, může soupeřit s těmi nejlepšími. Konkurence je ale velmi silná a neočekávám, že by se tomuto modelu podařilo výraznějším způsobem změnit současný poměr sil. Přesto jsme s napětím očekávali novou vlajkovou loď. Spekulovalo se o lehce vybavenější verzi, přáním mnohých byla kompaktnější varianta. Nyní tedy oficiálně přichází XPERIA 5, otázkou ale zůstává, kolik zákazníků si dokáže najít. Kompaktní telefon to rozhodně není, navíc nadále ve výbavě najdeme kompromisy, které provázely už model XPERIA 1.

Je tedy XPERIA 5 kompaktní verzí modelu XPERIA 1? Bohužel není, rozhodně je kompaktnější, ale pořád se díváte na mobilní telefon, který na výšku patří k těm největším a ani hmotnost není úplně nízká. Sony XPERIA 5 nabízí displej s úhlopříčkou 6,1 palce, který disponuje rozlišením 2520 x 1080 pixelů. To je znatelně méně než nabízí XPERIA 1, pořád je to ale výborné rozlišení a o kvality displeje se nebojím, je to pěkný HDR OLED displej. Rámečky kolem displeje ale nejsou nejmenší a tomu odpovídají také rozměry telefonu, především výška 158 milimetrů je zkrátka (pořád) hodně. Je to o 9 milimetrů méně než XPERIA 1, očekával jsem ale ještě o něco menší telefon. Ani hmotnost 164 gramů není nízká, speciálně pokud se podíváme na kapacitu baterie, která činí 3140 mAh. Vývojáři společnosti Sony patří k těm nejlepším, ale čarovat neumí, ta kapacita je zkrátka nízká. Například Samsung Galaxy Note 10 váží prakticky stejně, nabídne ale větší displej, baterii s kapacitou 3500 mAh a také ovládací pero (bez něj by rozdíl byl ještě větší). 

V oblasti designu a konstrukce velké změny nečekejte, fotoaparát na zadní straně se (bohužel) přemístil, původní řešení se mi líbilo více. Nadále zde nenajdete podporu bezdrátového nabíjení nebo klasický sluchátkový konektor, to ale není překvapením. Zachována naopak byla certifikace IP65/IP68. Ani tentokráte nedošlo ke spojení zapínacího tlačítka se čtečkou otisků prstů. Abych ale jen nekritizoval - telefon je zkrátka pěkný a třeba červená verze vypadá výborně.

Telefon je z výroby vybaven operačním systémem Android 9.0 Pie, aktualizace na Android 10 se ale očekává záhy. Sám jsem zvědav, jak bude Android 10 od společnosti Sony vypadat, v posledních letech jsme se žádných výraznějších inovací nedočkali, ani podpora gest stále ještě z mého pohledu není dokonalá. Rychlé reakce zajistí Qualcomm Snapdragon 855, překvapením není 6 GB operační paměti a interní úložiště s kapacitou 128 GB, nechybí ani podpora paměťových karet. Fotoaparát se dočkal několika vylepšení, ve své podstatě ale kopíruje ten, který známe z modelu Sony XPERIA 1. Nejasnosti ale zatím panují kolem natáčení Slow Motion záběrů, podle všeho je XPERIA 5 neumí a to by byl krok zpátky.
Obrázek

GhostCZ

Re: Sony XPERIA 5 oficiálně představena

Příspěvek od GhostCZ » 06 zář 2019 08:42

Me se telefon líbí hodně, možná víc než jednička, ale ta cena...... Ta už tak super není 😊

verbatim
Moderátor
Typ zařízení: Xperia X lime gold

Příspěvek od verbatim » 06 zář 2019 08:45

Jj, líbí a moc, velikostně mi více sedla (i když jen z videí :D) a líbí se mi podpora prodeje skvělými sluchátky k předprodeji.

Skvělé by bylo, kdyby byla i nějaká dodatečná akce k Jedničce (jako kdysi prostřednictvím Xperia Lounge k XZ Premium) - to byly příjemné balíčky k telefonu.
1. Sony Xperia X + SONY MW 1 (SWHP)

2. Sony Xperia SP + ROOT + SONY MW 1 (SWHP)

3. Sony Xperia E4g + ROOT

Mirda86
Typ zařízení: XZ2 , P20

Příspěvek od Mirda86 » 06 zář 2019 09:04

To zas bude na bazosi sluchatek :D Jako za trojku se na 100% prodaji takze par jedincu vyjde novinka vlastne na 17k...coz je imho snesitelna cena :)

Me osobne se ten telefon libi. Diky rozmerum taky trosku vic jak jednicka. Uvidime co za negativa vyplave. Slowmotion by me mrzelo.

Autor tohoto vlákna
Jozef Cmar
Administrátor

Příspěvek od Jozef Cmar » 06 zář 2019 09:19

O SlowMo se na ofiko webu nepíše, takže se bojím... Ale současně to nechápu. Jj, taky váhám nad objednávkou a prodejem sluchátek, chtělo by to ale prodat alespoň za 4, XPERIA 5 mi za 17 tisíc pořád ještě nepřijde jako top kup. A taky je otázka, kolik těch sluchátek bude...
Obrázek

Mirda86

Příspěvek od Mirda86 » 06 zář 2019 09:21

O TOP kupu nemuze byt rec. Na to sou tu jine kousky. Ale rozhodne ve vysledku lepsi jak 25k :D

verbatim
Moderátor
Typ zařízení: Xperia X lime gold

Příspěvek od verbatim » 06 zář 2019 09:21

Jinak nějaké drobné představení:

A nakonec jedno produktové:

Stran slow motion - no to by zase byl pěkně hloupý ústupek...
1. Sony Xperia X + SONY MW 1 (SWHP)

2. Sony Xperia SP + ROOT + SONY MW 1 (SWHP)

3. Sony Xperia E4g + ROOT

viperman
Typ zařízení: Xperia XZ2

Příspěvek od viperman » 06 zář 2019 09:25

treba taky honor 20 pro co nedavno vysiel, za 550 eur slusna vybava a 111 bodov dx0marku /aj ked to nemusi nic znamenat ako vieme/ , aj a
ked je to huawei a nikto nevie aka bude buducnost a podpora toho modelu.....

ale som si vsimol ze ma citacku odtlackov na pravej strane to asi jediny telefon ktory to tak ma okrem xperii nie? mozno sa inspirovali:)
Xperia XZ2 / Xperia Z4 Tablet

Macik68

Příspěvek od Macik68 » 06 zář 2019 09:35

Čtečku na boku má ještě Galaxy S10e, jen hloupě umístěnou skoro u horní hrany. Asi se při výběru nového telefonu budu rozhodovat právě mezi S10e a xperií 5. Ta má nevýhodu, že je o dost vyšší, což mi dost vadí, ale na druhou stranu má čtečku tam, kde jsem na ni zvyklý a dedikovanou spoušť fotoaparátu, což mám rád. No ještě uvidím.

marokanec
Moderátor

Příspěvek od marokanec » 06 zář 2019 09:44

Sony se chlubí, že jde kompaktní model Xperia 1. To je pravda, že vedle Xperia1 je podstatně menší, ale pak Xperii 5 hned dali vedle XZ1 compact a to už tak kompaktně nepůsobilo :D
Jen zmíním, že Sony Europe uvedlo jako promo k Xperii 5 budou v předprodeji bezdrátová sluchátka WF-1000XM3 k hodnotě 6500kč. Jinak máji úžasné hodnocení jak kvalita zvuku, tak vydrž i špičkové potlačení okolního zvuku. Zatím nemají konkurenci.
https://www.sonymobile.com/cz/products/phones/xperia-5/
https://www.sony.cz/electronics/truly-w ... wf-1000xm3
https://mobilenet.cz/clanky/recenze-son ... enci-38630
SE K320i, SE D750i, Xperia E, Xperia L, Xperia Z, Xperia Z2

Autor tohoto vlákna
Jozef Cmar
Administrátor

Příspěvek od Jozef Cmar » 06 zář 2019 09:57

Tento druh sluchátek osobně moc rád nemám, škoda že nejsou klasická velká, ale zase bych aspoň zkusil něco nové.
Obrázek

Mirda86

Příspěvek od Mirda86 » 06 zář 2019 10:06

Tento druh sluchatek zrovna frci nejvic. A na ven se hodi rozhodne vic. Nehlede na to ze klasicky Sony fanousek uz velkych sluchatek muze mit doma nekolik :D

kotlik
Typ zařízení: XZ2 Compact

Příspěvek od kotlik » 06 zář 2019 10:08

Pekný telefon ale na mňa stále moc veľký...ale teší ma že konečne Sony začalo zmenšovať tie placky :) Čo sa týka prípadnej absencie Slow Motion to ma až tak netrápi. V XZ2 Compact som ho použil zatiaľ tak cca 3x...nejako ma to nechytilo. Tak že ďalej s nádejou čakám ešte na troška menší top model. Ale ak by mi náhodou nečakane odišla terajšia XZ2C tak toto je môj momentálny kandidát od Sony číslo 1 na kúpu.

Nirnen
Typ zařízení: Honor

Příspěvek od Nirnen » 06 zář 2019 10:19

Mne sa paci...ta vyska je dost velka ale pri formate 21:9 s tym nemozu spravit nic. Ak by dali mensiu uhlopriecku tak pri tomto formate by to bol uplne uzky divny telefon. Urcite si xperiu 5 pojdem pozriet ked bude v ponuke niekde

Autor tohoto vlákna
Jozef Cmar
Administrátor

Příspěvek od Jozef Cmar » 06 zář 2019 11:10

Mirda86 píše:
06 zář 2019 10:06
Tento druh sluchatek zrovna frci nejvic. A na ven se hodi rozhodne vic. Nehlede na to ze klasicky Sony fanousek uz velkych sluchatek muze mit doma nekolik :D
Mám jen jedny, chce to nový model...
Obrázek

viperman
Typ zařízení: Xperia XZ2

Příspěvek od viperman » 06 zář 2019 11:59

ja som vyskusal sony bezdrotovych uz dost :) SBH50 (tie ficia 6 rokov akurat baterka uz ma dost) , SBH60 -ky na hlavu, potom tie co davali k XM2-ky ku xz2-ke :) a mal som este 2x sbh20 ale to bolo take miniaturne a ten clip odpadaval z oblecenia, ze som to stratil, z jedneho mi ostali iba sluchadla. a ovladaci panel mi nekde odpadol lebo sa odpojil jack:) druhe prezmenu som zabudol niekde v autobuse...

ale najcastejsie pouzivam teraz Sony WI-C300 :) este by som vyskusal tie USB-C SBH90-C sluchadla ktore su zaroven aj bluetooth a vedia sa dobit z telefonu, ale u nas je dostupnost hrozna a aj ta cena sa mi nejako nepaci.

btw sony predstavili aj usb-c sluchadla hi-res :) USB Type-C™ Stereo Headset STH50C.
Xperia XZ2 / Xperia Z4 Tablet

virtual
Typ zařízení: XZ2C

Příspěvek od virtual » 06 zář 2019 13:03

Jozef Cmar píše:
06 zář 2019 11:10
Mirda86 píše:
06 zář 2019 10:06
Tento druh sluchatek zrovna frci nejvic. A na ven se hodi rozhodne vic...
Mám jen jedny, chce to nový model...
Mě z pecek bolí hlava, takže nemůžu používat. Jsem velice spokojenej s 1000XM2, i když je zdaleka nepoužívám denně. Až na konektor, který je nesmyslně jiný, než má telefon ke kterému byly jako bonus k předobjednávce (mikroUSB vs. USB-C)... :fool: Takže nový model velkých by v tomto také pomohl.

Pedris2
Typ zařízení: Xperia XZ3

Příspěvek od Pedris2 » 06 zář 2019 13:15

Také mě se Xperia 5 líbí, ano baterie mohla být větší, nevím co vede konstruktéry k tomu, dávat tam pořád menší baterie, ale to my neovlivníme. Pokud jde o váhu tak X 5 je o 30g lehčí než XZ3 a to už bude znát, oba telefony jsou rozměrově téměř shodné. Sluchátka jsou dobrý tah, také mám raději špunty než přes hlavu, ale to je každého věc vkusu. Cena, ano cena mohla začínat alespoň o 2000 níže, nicméně cenu lze srazit například odprodejem staršího telefonu nebo tabletu, kde se můžeme dostat i na 14000,- a to bych viděl jako příjemnou cenu a ne uváděných 19990,- jak to psali na mobilmanii. :)
Ericsson T10, Siemens C45, SE K500, SE K800i, SE G705, Xperia Ray, Z1, Z5 Premium, XA2, XZ3 Black

marokanec
Moderátor

Příspěvek od marokanec » 06 zář 2019 14:47

O baterii bych se opět nebál. Jde o panel OLED s menší úhlopříčkou a menším rozlišením než má Xperia1. Podle mě musí zákonitě vydržet déle baterie u Xperia 5
EDIT: Dostupnost Evropa 3.10. Další dobrá zpráva je, že Xperia 5 opět spoléhá je na fotočipu od Sony semicon. Horší zpráva je, že neumí nepřetržitě snímání 30 sn/s jako Xperia 1.
SE K320i, SE D750i, Xperia E, Xperia L, Xperia Z, Xperia Z2

Mirda86

Příspěvek od Mirda86 » 06 zář 2019 16:11

Mam podobny nazor. U XZ2 sem dosahoval podobne vydrze jako s jinyma telefonama se 4k baterkou. Proste hodne solidni.
Pokud to zopakuji tak budu jen spokojeny. Uvidime, no.

Odpovědět

Zpět na „Sony XPERIA 5“