Android 4.4.2 KitKat a microSD karty - proč ta změna?

Rok 2018 bude velmi zajímavý

Autor tohoto vlákna
Jozef Cmar
Administrátor

Android 4.4.2 KitKat a microSD karty - proč ta změna?

Příspěvek od Jozef Cmar » 26 bře 2014 22:32

Nové verze operačního systému Android od společnosti Google jsou téměř ve všem vždy lepší než verze předchozí. Vývoj jde i v dnešní době stále velmi rychle kupředu, telefony jsou velmi rychlé a zlpešuje se výdrž baterie. Optimalizace prostupuje celým operačním systémem a výsledky zkrátka stojí za to. Ne vždycky jsou ale všechny změny k lepšímu, ukázkou je třeba práce s paměťovou kartou v rámci Androidu 4.4 KitKat...

Samozřejmě stále platí, že třeba v případě navigací či objemných her můžete data ukládat na paměťovou kartu (pokud s tím sama aplikace počítá). Problém je zakopaný jinde - stačí použít váš oblíbený správce souborů a zkusit na paměťové kartě zkopírovat nějaký soubor z jedné složky do druhé. Téměř jistě se vám to nepodaří, protože počínaje Androidem 4.4 KitKat může každá aplikace třetích stran zapisovat data na SD kartě pouze do složky, kterou si sama apliakce vytvoří, ale už ne nikam jinam. Řešením je root a aplikace SDfix, na kterou najdete odkaz níže, v tomto tématu bych chtěl ale diskutovat o tom, co vedlo společnost Google k této změně? Snaha o větší bezpečnost operačního systému? Nebo touha vymýtit přídavné paměťové karty? Zajímal by mě váš názor na celou věc, těším se na plodnou diskuzi. Podle mě osobně toto omezení nemá žádný přínos a to tím spíše, že jde pomocí rootu jednoduše obejít.

článek - http://xperia.cz/upravy/1256-android-44 ... te-vyrobci
aplikace SDFix - viewtopic.php?f=33&t=10217

Obrázek
Obrázek

princik

Re: Android 4.4.2 KitKat a microSD karty - proč ta změna?

Příspěvek od princik » 26 bře 2014 23:30

Tak já začnu mírně opatrně:

1. nemyslím si, že by Google chtěl vymítit microSD karty, spíše půjde o tu bezpečnost a fakt, aby si aplikace paušálně "nelezly do zelí". Dopuručuji si přečíst části "Important Behavior Changes" a "External storage access" v developerské dokumentaci ke KitKat API zde: https://developer.android.com/about/ver ... #Behaviors. Pokud tedy bude aplikace potřebovat zapisovat do "sdílených" na externím úložišti (emolované nebo SD karta), musí mít právo WRITE_EXTERNAL_STORAGE. Toto právo aplikace nepotřebuje, pokud na ext. úložišti píše pouze do "své" privátní lokace.

2. právě jsem provedl experiment pomocí aplikace třetí strany (File Commander) a na SD kartě přesunul v telefonu soubor z jednoho folderu, který aplikaci nenálež do jiného, který jí také nenáleží. To samé jsem zkusil s folderem, kteý náleží jiné aplikaci (/android/data/com.sonyericsson.music/files/cache). Oba dna pokusy proběhly úplně bez problémů. Pro informaci, aplikace File Commander je napsána tak, že vyžaduje právo WRITE_EXTERNAL_STORAGE.

=> z výše uvedeného mi vyplývá, že je to jednoznačně bezpečnostní opatření a vývojář, pokud chce, aby jeho aplikace mohla psát kamkoli na ext. úložišti, musí si při instalaci vyžádat (uvést v manifestu aplikace požadavek na) toto právo. Aplikace prostě musí být na toto nově explicitně připraveny a uživatel při instalaci musí vidět, že aplikace bude chtít psát kamkoli.

Pepousek

Příspěvek od Pepousek » 26 bře 2014 23:58

Mobil SONY Z je několikátý můj android mobil :D Vždy jsem kupoval mobil aby byla slušná podpora a hlavně aby šel udělat ROOT!
Tím pádem jsem brzo nahrál jinou alternativní Rom a skoro nikdy jsem nepociťoval omezení malé vnitřní paměti a kopírování na SD kartu.
Když je ROOT tak se najde vždy nějaké řešení,tak jak to popisuje Josef ve videu! :good:
GOOGLE asi má nějaký důvod proč to omezil, prostě jednoduše Google nemá rád SD karty!! :(
Jestli se nemýlím tak žádný GOOGLE mobil-tablet nemá podporu SD karet. Sám jsem měl NEXUS mobil a musím říci že mě nepřítomnost
SD karty nevadila-hry nehraji :D Zároveň jsem se naučil šetřit místem. Ale jsem rád že Sony Z má podporu SD karet.
Běžím na alternativní AOKP rom 4.4.2 a můžu kopírovat mezi ,,kartami,, naprosto v pohodě.
Používám X-plore File Manager https://play.google.com/store/apps/deta ... lore&hl=cs
Mám na sdílení doma všechny HDD ve dvou PC a mutimediální centrum a navzájem můžu kopírovat soubory.
Dobrý app pro přesun aplikací na SD kartu je FolderMount [ROOT] https://play.google.com/store/apps/deta ... ount&hl=cs Ten úspěšně využívám na tabletu kde je malá vnitřní pamět a taky android 4.4.2 :)
NOKIA 7 plus 9.0 :good:
SONY XPERIA X 8.0.0 FW34.4.A.2.50 /DE - Záložní mobil
(Dříve - Sony Xperia Z, Z2, Z3)
Samsung Galaxy Tab 2 7.0 (GT P3110) RESURRECTION REMIX-5.0.2
LG G Pad 8.3 Android 5.0.2
Hodinky Fossil Sport Wear 2.2 CZ
ASUS ZenFone 2 Laser 32GB 6.0.1

George

Příspěvek od George » 27 bře 2014 00:58

Pouzivam sd kartu na fotky. Nevyuzivam sony album, pac se v nem nedaji delat alba ( napr, dovolena 2013, vylet,.atd) ale vyuzivam app Quickpic. Budu si moct na 4.4 pomoci File commanderu na sd karte vytvaret foldery v DCIM, presouvat si tam fotky do techto ruznych folderu ( alb)? Ci naopak nejake foldery ( alba) mazat.
Na 4.3 jsem to mohl delat primo v app Quickpic, pude me to na 4.4 alespon pomoci File commanderu ktery je na 4.4 nainstalovany?

princik

Příspěvek od princik » 27 bře 2014 09:48

George: Pomocí File Commanderu to půjde určitě (vyzkoušeno).

George

Příspěvek od George » 27 bře 2014 13:15

To Princik:

Tak byl jsem v Sony Center, uz tam meli Z1C s 4.4, tak jsem to po nich chtel vyzkouset. A neslo to. File Commander nebyl na externi SD karte schopen v DCIM udelat folder. Aspon tak me to predvadel ten prodavac. Jsem z toho nervni, pac nevim zda mam udelat update na 4.4. pac proste Quickpic pozivam jako prohlizec fotek rad a rad si delam ruzna alba (foldery). A takhle to vypadalo ze File Commander to neni schopen udelat. Kdyz uz to nesmi delat Quickpic. A root zatim nemam.
Nemate s tim jeste nekdo nejakou zkusenost prosim? Kazdy postreh dobry.

Autor tohoto vlákna
Jozef Cmar
Administrátor

Příspěvek od Jozef Cmar » 27 bře 2014 13:18

Doma to zkusím u Z Ultra i Z1 Compact, ale nevidím důvod, proč by to Sony aplikace nedala...
Obrázek

George

Příspěvek od George » 27 bře 2014 13:32

To Josef Cmar:

Ale vy mate udelany root na Compactu a predpokladam i na Z Ultra ne? Tak s rootem vam to jiste pujde, ale klasicky bez rootu? Ja root ale nemam.
Ale moc dekuji za vyzkouseni, tesim se co me dovim. Snad mate pravdu.

nikos83

Příspěvek od nikos83 » 27 bře 2014 13:35

Nastastie mam na ONE 32 gb pamate,take nemusim nic riesit.a do buducna ziadny telefon pod 32 gb internej pamate si nekupim,ked vidim kam to smeruje.clovek vyhodi tazke peniaze za vlajkovu lod a potom,aby este rozmyslal nad rootom a roznymi obmedzeniami.
Moto G5, Nougat

largo2

Příspěvek od largo2 » 27 bře 2014 14:45

:)
Naposledy upravil(a) largo2 dne 28 bře 2014 12:41, celkem upraveno 4 x.
H9436_52.0.A.8.107_1316-4519_R11B
HTC Wildfire > Xperia Arc > Xperia Z1 Compact > Xperia Z3 Compact > Xperia Z5 > Xperia Z5 Premium > XZ3 Green dual

princik

Příspěvek od princik » 27 bře 2014 23:38

George píše:To Princik:

Tak byl jsem v Sony Center, uz tam meli Z1C s 4.4, tak jsem to po nich chtel vyzkouset. A neslo to. File Commander nebyl na externi SD karte schopen v DCIM udelat folder. Aspon tak me to predvadel ten prodavac. Jsem z toho nervni, pac nevim zda mam udelat update na 4.4. pac proste Quickpic pozivam jako prohlizec fotek rad a rad si delam ruzna alba (foldery). A takhle to vypadalo ze File Commander to neni schopen udelat. Kdyz uz to nesmi delat Quickpic. A root zatim nemam.
Nemate s tim jeste nekdo nejakou zkusenost prosim? Kazdy postreh dobry.
Tak to netuším, co Ti předváděl prodavač v Sony Center, ale já jsem zrovna teď na své Z1 zkusil totéž, co píšeš, tedy pomocí FC na SD kartě udělat ve složce DCIM další folder a normálně mi to funguje. Podotýkám, že už mám KitKat (4.4.2), update přes PCC a následně wipe telefonu, bez ROOTu.

Jozef: File Commander není aplikace SONY ani součást systému / systémových knihoven, ale aplikace od MOBISYSTEMS (tedy aplikace třetí strany, normálně dostupná na Google Play). V KitKatu je pouze předinstalovaná.

Tlapa

Příspěvek od Tlapa » 28 bře 2014 07:02

To George:
Teď jsem zkoušel vytvořit novou složku ve struktuře fotek a přesunout tam fotku, ve pomocí Quickpic a vše bez problémů. Možná je to ale tím že nám alternativní ROM, 4.4.2
Ericsson 2618, Siemens C35, Siemens C45, Siemens ME45, Sony Ericsson V630, Sony Ericsson C702, Sony Ericsson Live, Sony Xperia M2 Aqua, Xperia Z1 compact, Xperia XZ1 compact

sheppi

Příspěvek od sheppi » 28 bře 2014 09:24

Ano, přesně toto omezení + to, že s SMS zprávami může pracovat pouze aplikace, která je nastavena jako správce SMS jsou 2 důvody, proč mi KitKat nesmí do telefonu. Používám totiž na SMS aplikaci Oskárek a odesílám SMS přes internet, ale zároveň mám jako defaultní aplikaci Konverzace. Tudíž odesílané zprávy skrz Oskárka se mi neukládají. Jasně, můžu si jako defaultního správce nastavit Oskárka, ale ten mi nevyhovuje. Takže mi vlastně ani nevadí, že moje Xperia M skončí se 4.3.
Siemens C55 -> Sony Ericsson J300i -> Sony Ericsson K550i -> Nokia 6303c -> Sony Ericsson Xperia Ray -> SONY Xperia M -> LG L9 II -> LG G2 -> LG G3 -> Xiaomi Redmi Note 3 Pro -> Xiaomi Redmi 4 Prime

Meichel

Příspěvek od Meichel » 28 bře 2014 11:23

Já nevím, ale jako běžný uživatel vůbec tento problém nepociťuju. Používám defaultní aplikace, protože mi stačí, fotky nastavené na Externí kartu, pustím si přes Filmy i uložený film na kartě, hry mají data na kartě a není s tím problém, tak přestaňte pořád brečet. Jednoznačně jde o bezpečnost, aby vám nějaká aplikace nemohla smazat nebo editovat data mimo svojí vlastní složku co jsem pochopil a taky abyste nemohli přistupovat ke staženým mapám do navigace co máte na SD kartě (samozřejmě nekoupené). Takže jediné kdo si tu může stěžovat je zloděj, co nemá na to si zakoupit aplikace nebo mapy! :x

Samozřejmě se najdou i tací, co jen musejí počkat, až jejich oblíbená aplikace vydá aktualizaci s právy na zápis na SD kartu, těch se to nařčení netýká. :wink:

v6ak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od v6ak » 28 bře 2014 14:22

Pokud se opravdu liší přístup k SD kartě a k vnitřní paměti, pak to bude nejspíš nějaký bug. Ať už na straně Google, nebo na straně Sony. Přístup k vnitřní paměti (myslím k té části, která se jeví jako karta) a ke skutečné kartě by totiž měl mít stejná pravidla.
Obrázek

Ježura

Příspěvek od Ježura » 28 bře 2014 22:35

Není to bug, je to záměr googlu, kvůli větší bezpečnosti a většímu "pořádku".
S láskou vzpomínám na zážitky s SE C702, nikdy nepochopím, proč ten telefon ještě funguje :D
Xperia Sola, ROOT,unlocked BL, Carbon ROM Android 4.4.4, pavouk na display

Hondr

Příspěvek od Hondr » 29 bře 2014 07:39

Když jsem to zjistil ječel jsem jak tur,ROOT nemám,moc se mi do toho nechce.Zkusil jsem návod jak psal Joža,samozřejmě mi to napsalo že nemám root a nevim jestli jsem to instaloval,oběvilo se mi File Commander a v tom přesouvat fotky,videa a ostatní jdou,tak vyzkoušejte,jde mi to i bez ROOTu.V aplikaci Správce souborů mi přesouvat nejde. :ROFL:

v6ak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od v6ak » 29 bře 2014 08:40

To opravdu nevypadá jako bezpečnostní opatření, když to v jedné aplikaci jde a ve druhé ne. (I s ohledem na oprávnění v Androidu.)

Na druhou stranu je fakt, že nějaká změna z hlediska bezpečnosti v 4.4 byla - aplikace mají AFAIK na kartě složku, do které nemůže zapisovat jiná aplikace. (Podle dokumentace to ale vypadá, že z té složky lze číst, což by bylo celkem k ničemu.) Vyžádalo si to jisté technické změny (microSD je nově připojena přes FUSE wrapper, který řeší oprávnění - s čistým FAT32 by to nešlo řešit). To by mohlo souviset s takovýmto bugem.

Mimochodem, moderní malware moc data nemaže. Někdy je zašifruje a chce výpalné (to je tzv. ransomware), ale spíš se s daty podělí s autorem apod.
Obrázek

Jab

Příspěvek od Jab » 29 bře 2014 09:28

Chtěl bych Vás přivítat v prostředí Windows Phone! Potkáme se jen na chvíli, páč mně možnost přesouvat aplikace na karty teprve přijde, zatímco vám postupně ubývá. :D

v6ak
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od v6ak » 29 bře 2014 10:16

Ale toto je něco poněkud jiného, navíc jde nejspíš o bug, který bude opraven.
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Novinky“