Stránka 1 z 1

Sailfish OS bude stát 50 Euro a nepoběží skvěle

Napsal: 07 zář 2017 04:54
od Jozef Cmar
Už před mnoha měsíci jsem vás informoval o vývoji operačního systému Sailfish pro model Sony XPERIA X. Dlouhou dobu se nic nedělo a komunikace společnosti Jolla byla v tomto směru velmi slabá, nakonec se ale přece jenom Sailfish objeví. Úspěšný ale podle mého nebude - bude totiž stát 50 euro, pro instalaci bude potřeba počítač s Linuxem a navíc (minimálně na začátku) nebude fungovat na sto procent.

Sám jsem se na nový operační systém těšil velmi dlouhou dobu, jsem ostatně zvyklý testovat úplně vše, co s objeví pro telefony Sony XPERIA. Tentokráte jsem si ale stál více jistý, že projekt společnost Jolla (opět) nebude úspěšný. Vývojáři a členové této společnosti mívají často výborné nápady, vždycky se ale nepodaří dotáhnout věci úplně do konce... 50 Euro by podle mého byla rozumná částka za komplexně fungující operační systém, dle informací na blogu ale na začátku takto dobře systém fungovat nebude (třeba absence technologie Bluetooth, některých senzorů nebo čtečky otisků prstů). Přitom se na systému pro tento telefon pracuje už docela dlouhou dobu. Sice současně s nákupem získáte podporu ze strany výrobce po dobu jednoho roku, to ale nemusí nic moc znamenat. Nutnost počítače s Linuxem pro prvotní instalaci systému mi také nepřijde ideální. Pokud by se systém měl rozšířit více, pak nutnost Linuxu je prostě nesmyslná. Pokud si to shrneme - za svoje peníze získáte systém, který minimálně v prvních týdnech nevyužije celý potenciál vašeho telefonu a budete muset doufat, že Jolla na něm zapracuje. Na to už ale měla dlouhou dobu a výsledek je dobrý, ale není výborný. Jaká bude podle vás budoucnost tohoto projektu? Rozšíří se Sailfish OS v dohledné době do dalších telefonů Sony XPERIA?

zdroj - https://blog.jolla.com/sailfishx/Obrázek

Re: Sailfish OS bude stát 50 Euro a nepoběží skvěle

Napsal: 07 zář 2017 10:22
od Cikada
Bluetooth podle všeho nefunguje jen ve všech módech. Handsfree apod. prý funguje.

Odesláno z mého F8131 pomocí Tapatalk


Re: Sailfish OS bude stát 50 Euro a nepoběží skvěle

Napsal: 07 zář 2017 11:53
od Cleric
Počítač s Linuxem určitě potřeba nebude, bohatě bude postačovat nějaké Live CD nebo Boot pomocí flash disku z USB. Tento OS mi přijde spíš jako geekovina. Něco jako byl kdysi dávno ROOT, taky to bylo něco co nelze mít hned a né každý jej umí udělat. Časem se rozšířily nástroje na ROOT a jeho zjednodušení.
Tak by to mohlo být i u tohoto systému. Čas ukáže jak moc jej lidi budou chtít, hodně bude záležet i na službách a aplikacích třetích stran. Pokud nebudou, systém umře.

Osobně bych jej rád vyzkoušel, ale abych si musel kvůli tomu kupovat extra zařízení to se mi vážně nechce.

Re: Sailfish OS bude stát 50 Euro a nepoběží skvěle

Napsal: 08 zář 2017 09:29
od Jozef Cmar
Live boot nemusí nutně fungovat každému, třba já mám už Airu nahozen k MacOS taky Windows a Liveboot už mi tedy nejde (respektive to jde, ale zboří to naopak instalaci Windows).

Re: Sailfish OS bude stát 50 Euro a nepoběží skvěle

Napsal: 08 zář 2017 10:38
od Cikada
Proč by to mělo bořit instalaci Windows?

Odesláno z mého F8131 pomocí Tapatalk


Re: Sailfish OS bude stát 50 Euro a nepoběží skvěle

Napsal: 27 úno 2018 16:15
od marokanec
Jolla udělala několik oznámení během Mobile World Congress (MWC) 2018 vše týkající se jeho operačního systému Sailfish . Nejprve finská společnost představila třetí hlavní aktualizaci Sailfish OS, která přináší spoustu nových funkcí a vylepšení těm, kteří používají smartphony poháněné platformou.
Poté Jolla potvrdil, že Sailfish OS nyní bude podporovat i jiný smartphone Sony, Xperia XA2 , stejně jako tablety Gemini PDA a INOI.
Podle spoluzakladatele a generálního ředitele společnosti Jolla Sami Pienimäki bude systém Sailfish snadno fungovat na telefonech s nízkými parametry hardwarových konfigurací a stále běží Aplikace pro Android . OS bude také podporovat VoLTE, což je pro tento konkrétní segment velmi důležité.
Pro zájemce Jolla uvedla, že Sailfish OS 3 bude v průběhu třetího roku vyvrcholením. Nová verze operačního systému přichází s vylepšenými funkcemi a možnostmi zabezpečení a bude představovat 30% zvýšení výkonu.

Re: Sailfish OS bude stát 50 Euro a nepoběží skvěle

Napsal: 27 úno 2018 16:16
od Jozef Cmar
Na XA2 to může být paráda, já říkám, mám ten telefon rád