Jak obecně nainstalovat novou ROM pro váš komunikátor XPERIA

Generální sekce věnované všemu co výrobce opomněl

Autor tohoto vlákna
Jozef Cmar
Administrátor

Jak obecně nainstalovat novou ROM pro váš komunikátor XPERIA

Příspěvek od Jozef Cmar » 13 kvě 2012 11:31

Protože se na našem fóru množily dotazy týkající se instalace nových ROM, rozhodl jsem se vytvořit tento univerzální návod, ve kterém se vám pokusím popsat obecnou formu instalace nových ROM, která funguje v odhadem 95 procentech případů (těch 5 procent se k vám běžně nedostane a když, tak až ve chvíli, kdy vše sami precizně zvládnete a žádný návod již potřebovat nebudete). Postupně budu návod doplňovat o nové poznatky, odkazy a podobně, už nyní si ale myslím, že vám může posloužit jako dobré vodítko. Doporučuji nejprve celý návod pročíst a až pak se vrhnout na samotnou instalaci, ušetříte si tím nemálo dalších problémů. Také si hned na začátku není špatné ujasnit, co od nové ROM očekáváte a nebojte se předem na našem fóru v příslušné sekci zeptat, jestli ta která ROM vaše očekávání splní. Sám průběžně testuji prakticky vše, co se pro jednotlivé XPERIE objeví, takže já nebo někdo jiný určitě zkusíme poradit. Ale nyní již k návodu.

1. než se vůbec pustíte do první úpravy, proveďte si zálohu vašeho telefonu (minimálně kontakt plus to, co je pro vás důležité). Zálohou nikdy nic nezkazíte a doporučuji ji provést před každou zásadnější úpravou vašeho telefonu (sám řeším jen telefonní seznam, který mám synchronizovaný přes firemní email). Zvažte také záohu vašeho aktuálního firmwaru, pomůže vám to při případné reklamaci telefonu.

2. ujasněte si, co od nové ROM očekáváte, jaké jsou vaše motivy pro její instalaci (výdrž, výkon, nové funkce)

3. navštivte web XDA, zamiřte do sekce věnované vašemu telefonu a vyberte si ROM, kterou chcete nainstalovat

4. ROM si stáhněte do svého počítače (většinou je distribuována formou archivu se samotnou ROM, k tomu bývá autorem ROM doporučený nějaký kernel (jádro systému) a také nějaké doplňkovém balíčky pro ROM (nebývají podmínkou), na ukázku přikládám vlastní seznam z mého tématu na XDA, takto nějak to může vypadat - http://forum.xda-developers.com/showpos ... ostcount=2 )

5. odemkněte si bootloader ve vašem telefony (návody najdete v jednotlivých sekcích našeho fóra). Některé ROM sice odemknutí bootloaderu nevyžadují, osobně si ale myslím, že teprve po této úpravě (a instalaci nového kernelu) má úprava skutečně smysl...

6. samotnou ROM (zip archiv, poznáte ji tak, že pokud jej zkusíte otevřít přes winrar, měly by zde být vidět minimálně dvě složky a uvnitř další soubory) přesuňte na paměťovou kartu vašeho telefonu. Pokud jste si stahovali i nějaké další dplňky, fixy a podobně (nemyslím kernel), tak jej nyní na kartu také nahrajte

7. po dokončení vypněte telefon a připojte jej v režimu fastboot k PC (poznáte jej tak, že svítí modrá dioda, stejným způsobem jste teleofn připojovali při odemykání bootlaoderu).

8. nahrajte do telefonu nový kernel - téměř vždy je distribuován ve formě -img souboru, instaluje se skrze výše míněný fastboot režim. JE třeba tedy nový kernel přesunout dos ložky fasboot tam, co jste odemkyali bootloader. Následně zde (ve složce fastboot) spusťte příkazový řádek a zadejte fastboot flash boot NázevVašehoKernelu.img a potvrďte enter, kde NázevVašehoLKernelu nahradíte reálným názvem vašeho img souboru

9. po nahrátí odpojte telefon a stiskněte zapínací tlačítko

10. při nabíhání telefonu opakovaně mačkejte tlačítko zpět (tam kde se jedná o hawrdware klávesu), případně tlačítko snížení hlasitosti (výjímečně tlačítko spuštění telefonu ale to už se téměř nepoužívá), přičemž dojde ke spuštění Recovery menu

11. pro optimální funkčnost nyní doporučuji provést tzv. wipe, tzn. smazání vašich dat (najdete jej pod položkou facotry reset, full wipe, někdy jen wipe data). Provést můžete (a také to doporučuji) také wipe dalvik cache

12. poté přes položku install zip from SD card nainstalujte vámi zvolenou ROM a po dokončení instalace případně také doplňky, které jste na paměťovou kartu umístili

13. po dokončení všech úprav zvolte volbu reboot system now a vyčkejte dokončení restartu

14. užívejte si vaší nové ROM

Obrázek
Obrázek

HUdasp

Re: Jak obecně nainstalovat novou ROM pro váš komunikátor XP

Příspěvek od HUdasp » 13 kvě 2012 11:35

Nice. K bodu 11. bych dodal wipe dalvika

Edit Joža - přidáno :)
Obrázek

začátečník

Příspěvek od začátečník » 18 kvě 2012 10:30

Některé ROM sice odemknutí bootloaderu nevyžadují, osobně si ale myslím, že teprve po této úpravě (a instalaci nového kernelu) má úprava skutečně smysl...
pls a o které ROm které jdou nahrát přes CWM se jedná?nějak je nemůžu najít.děkuji za odpověd
ray-BL-odemknuty,gin2jellybean a jine fičurky a pohoda!

IJK

Příspěvek od IJK » 18 kvě 2012 14:34

Ty, co jsou distribuované ve formě *.ZIP souboru. Ten se pak umístí na kartu a instaluje z CWM. Ovšem bez odemknutí BL si příslušná ROM musí vystačit se stock kernelem, a musí podporovat daný přístroj.
Příklad (pro SK17i, tj. MiniPro) je např zde: http://forum.xda-developers.com/archive ... 17222.html
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme li anténu

Cerda

Příspěvek od Cerda » 28 čer 2012 12:16

Ahoj,
nainstaloval jsem na Ray GB - RayOnium.v7 Final Version + Aire OC kernel podle vyse uvedeneho navodu, ale bohuzel po rebootnuti telefonu mi nabehne pouze prvni obrazovka s logem android, kde se muzu znovu dostat do recovery menu a pote se nic nedej, cerny displej.
Muze mi nekdo pls poradit kde by mohla nastat chyba?

Postup byl
1. odemknuty bootloader
2. flash kernelu
3. v recovery menu wipe dat a dalsiho resetu dle navodu na XDA..nahrani ROM na SD a nasledny install

Vse probehlo uspesne s dokoncenou hlaskou done/complete

Diky

Autor tohoto vlákna
Jozef Cmar
Administrátor

Příspěvek od Jozef Cmar » 28 čer 2012 12:19

PAk může problém v ROM, občas toto udělá i jinak funkční výtvor. Začne aspoň nabíhat logo kernelu? Nebo nic?
Obrázek

Cerda

Příspěvek od Cerda » 28 čer 2012 12:45

za zapnuti telefonu nabehne pouze logo Free Xperia projekt a pak uz nic.
Jeste takovy detail, v recovery menu mam na strudu displeje logo zluteho kolecka na kterem je polozene klobouk.
Ma to nejaky vyznam jako treba, ze bootloader neni odemceny?

Pokud bych si nahral na SD kartu jinou ROM a nainstaloval ji se stavajicim Kernelem, tak by v tom zadny problem byt nemel, ne?

Diky

mmirousek

Příspěvek od mmirousek » 28 čer 2012 17:02

pokud ti nabíhá logo FreeXperia projekt, tak jsi použil špatný kernel - ten je buď pro MIUI nebo CM.....

použij tenhle od rusáka jménem Aire http://www.mediafire.com/?dcfczlcb5x9pcg2
min 122Mhz max 1,4Ghz.

Nevím odkud jsi to stahoval, ale v mém podpisu je link na vlákno XDA a tam je vše potřebné ke stažení
Xperia Ray předáno ženě, nyní již jedu na Xiaomi Hongmi

Vyskoušeny sna všechny ICS a JB custom ROMky a vždy návrat na
Xperia Ray - GB - Gin2KitKat v3.1.0 [OTA][MultiBoot-Aware, Aire OC kernel
http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=2252207
-----

asdf

Příspěvek od asdf » 13 črc 2012 20:23

Zdravím
Chcem sa opýtať, ako postupovať, keď mám v telefóne nahratú Custom ROM a chcel by som naspäť pôvodnú ROM ? Zamknúť Bootloader a dalej cez SEUS alebo sa stará ROM musí nejako vymazať ?
Vďaka.

DominikHolecek

Příspěvek od DominikHolecek » 13 črc 2012 21:11

Nejjednodušší je přes flashtool přaflashnout, ale musíš si sehnat origo FW, určitě tu na fóru nějaký ten link bude ...

tonislav

Příspěvek od tonislav » 24 črc 2012 12:50

Bodu 11 vubec nerozumim :( "wipe dalvik cache" je nejaky program ? Nebo se me to zepta pri instalaci samo?
XPERIA Z3 Compact
Xperia ZR
Xperia active

samekp

Příspěvek od samekp » 30 črc 2012 17:08

Po návratu telefonu (x10 mini) z opravy se chystám znovu nahrát CustomROM MiniCM7-2.1.8-robyn která mi nejvic vyhovuje, ale i v té jsou programy a služby které nutně nepotřebuju. Je možné je před instalací z adresáře MiniCM7-2.1.8-robyn.zip/system/app smazat a zajistit tak že se nenainstaluji? Jasně že to jde pomoci Titanium Backup smazat po instalaci ale tohle mi přijde jako elegantní řešení. A když do toho adresáře nahraji jiný aplikace který zase naopak chci, nainstaluji se spolu s tím ostatním. Prostě si chci udělat takovou svoji vlastní instalaci kterou v případě potřeby nahraju se vším co používám.

To stejné by se dalo udělat i se soubory ve složce media. Smazat zvuky ktery tam jsou a nahrát svoje, např. vyzvánění a podobně.
Xperia S, Android 4.0.4, ROM: Xperia S_6.1.A.2.45_WORLD, rooted, bootloader unlocked

JirikH

Příspěvek od JirikH » 31 črc 2012 19:36

ano obojí jde... :)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Smartphone: Sony Xperia V -- UniQue (jak jinak :) )
Tablet: Ne
xus 7 16GB -- Stock Android 4.4.2 KitKat -- Unlock -- Root -- TWRP recovery
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

petulinka1
Typ zařízení: Z3c

Příspěvek od petulinka1 » 31 črc 2012 21:12

ale bacha na to, v cem ten zip otviras - samotny mazani ti projde snad vzdycky, ale pokud si tam budes neco pridavat, tak nepouzivej winrar - je pak treba zip znovu podepsat (ono to neni nic tezkyho, jen musis stahnou signer a pustit ho).

viz rada steva:
7zip alebo najlepsie salamander

dans

Příspěvek od dans » 17 srp 2012 16:03

Po tom co jsem chtěl nahrát Cyanogen mod rom se mobil ne a ne zapnout. Trvá to už strašně dlouho (víc jak hodinu). Nevíte co s tim?
Bootloader: Unlocked Root: Ano Kernel: 3.4.53-nAa Rom: Cyanogenmod 10.1 - 20130723

steveboss
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od steveboss » 17 srp 2012 17:19

Jozef, do bodu 11 odporucam este pridat hadam najdolezitejsi ukon a to FORMAT/SYSTEM, ktory sa nachadza v MOUNTS AND STORAGE. :wink:

Engine

Příspěvek od Engine » 31 srp 2012 20:51

Ahoj. Tak jsem se dnes taky odhodlal zkusit jinou ROM, CM9.1, ale nepovedlo se :(

Odemkl jsem bootloader podle návodu "na jedno kliknutí". Napsalo to OKAY a zapnul jsem mobil a v pohodě.
Pak jsem přes ten samý program flashnul kernel (soubor boot.img) a taky OKAY.
Zapnu znova mobil, mačkám volume down, naběhlo freeXperia projekt, ale pak už nic. Jenom černá obrazovka, rozsvítili se dotekový tlačítka, ale nic. A nejde ani vypnout.

Co jsem udělal špatně? A hlavně co teď s tim? Mám strach, bojim se o svýho miníska...

EDIT: vyřešeno
Vyndal jsem baterku a druhej pokus. Tentokrát jsem mačkal volume jako blázen a nepřestal dokud se neobjevilo menu. Paráda. Už instaluju ROM.
Někteří muži si velikost svého ****** kompenzují mobilem. Já taky. :-D

nikos83

Příspěvek od nikos83 » 31 srp 2012 22:45

este by som odporucil do navodu ako jednu z moznosti pridat nahratie kernelu cez flashtool,je to podla mna praktickejsie ako cez prikazovy riadok.
Moto G5, Nougat

adamhanak

Příspěvek od adamhanak » 01 zář 2012 10:24

Pěkné ikonky. :)
Xperia Arc S - nejlepší Xperie pro mně vůbec
Odpovědět

Zpět na „Úpravy, obecné návody a tuning“