Proč už nikdo nerootuje?

Generální sekce věnované všemu co výrobce opomněl
Odpovědět

Autor tohoto vlákna
Kruciano

Proč už nikdo nerootuje?

Příspěvek od Kruciano » 07 bře 2018 22:36

Zdravím, než tohle forum zkončí rád bych se dozvěděl něco o rootovaní a flashtoolovani. Já sám jsem se do toho nikdy nepouštěl, protože jsem měl strach, abych něco ne....ale vím, že se dříve o tom hodně mluvilo a psalo. Je nějaký důvod proč už lidé nerootují? Když bych se o to aktuálně začal zajímat v roce 2018, může mi to něco přinést?

vitvalecka
Moderátor
Typ zařízení: Xperia XZ2

Re: Proč už nikdo nerootuje?

Příspěvek od vitvalecka » 07 bře 2018 22:50

Co o to, ono by se rootovalo, jenže od doby 64bitových ARM procesorů je to složitější, navíc Android sám si hlídá změny v systému, takže se objevuje riziko, že když něco po... tak ti telefon odmítne naběhnout. Spousta z nás taky často čekala na root bez odemčení bootloaderu, což je dneska asi něco nepředstavitelného.
Další důvod je, že Android pomalu nabírá už ve výchozím stavu funkce, které jsme dříve museli přidávat modifikací systému.
Na zálohování uživatelských dat aplikací jsou už dnes taky nástroje, které root nepotřebují (např. Helium).
No a poslední věc je, že paměti v telefonech se zvětšují a už není až tak velká nutnost odinstalovávat předinstalované aplikace.

Já bych teda tu otázku položil jinak: "Co potřebuješ udělat s telefonem takového, že potřebuješ root?"
Pokud tě totiž nic nenapadá, tak to je přesně ten důvod. Až na pár specialitek bych v podstatě řekl, že "běžný člověk" dneska root na "moderním telefonu" nepotřebuje.

EDIT:
Abych ti odpověděl trošku lépe - dříve byl root potřeba například na odinstalaci systémových aplikací (platí stále), zálohování aplikací, různé šetřiče baterie (dnes Doze přímo v Androidu), změna ikon atd.
Moje kousky: SE T300 -> Nokia 3310 -> SE K750i -> SE C510i -> Xperia S -> Xperia SP -> Xperia Z1 -> Xperia Z3 Dual -> Huawei P8 Lite -> Xperia XZ2
Domácí ZOO: Xperia X10i, mini pro, Arc S, U, S, SP, Z1, Z1 Compact, E1, Z3 Compact, XZ1, XZ2 - Nokia 6 - Huawei P8 Lite - Nokia 3310 - SE T300 - SE T610 - SE K510i - SE K700i - SE K750i - SE K770i - SE K800i - SE C510i - SE W200i
RIP: Xperia T - Xperia Z3 Dual - Xperia Z5 Dual

Autor tohoto vlákna
Kruciano

Příspěvek od Kruciano » 07 bře 2018 23:11

Aha. No mě jediné co štve je zbytečné místo předinstalovaných aplikací. Jinak mě to láká spíš z důvodu naučného, že bych si třeba mohl prohlížet adresáře a soubory a přepisováním parametru zjištovat co jak funguje a tím se učil.

Jinak na ty rooty se prý čekalo vždycky na nějaké XDA a ta komunita je prý nějak mrtvá. Znamenalo to, že to museli vývojáři nějak hacknout a ted to s 64-bitovou řadou procesorů už neumí?

Jozef Cmar
Administrátor

Příspěvek od Jozef Cmar » 07 bře 2018 23:19

Tak upřímně u telefonu s 64 GB pamětí by si teoreticky (podotýkám teoreticky) odmazáním nepotřebných aplikací ušetřil kolik, 1,5 GB? Takže by si neměl 50 ale 51,5? Hm, tak to mě neštve tedy... Doporučuji se tématu spíše věnovat teoreticky, pohledat si články a podobně. Prohlížením souborů imho člověk fakt nepochopí, jak věci fungují (a metoda pokus omyle s přepisováním parametrů, to bych tedy taky neradil)
Obrázek

vitvalecka
Moderátor
Typ zařízení: Xperia XZ2

Příspěvek od vitvalecka » 08 bře 2018 00:26

Jak píše Jozef, kvůli místu to dneska fakt nemá smysl. Je lepší si koupit větší paměťovku, než se do tohohle vrhat.
Jinak "díváním se do souborů" toho moc nezjistíš, daleko větší je pravděpodobnost, že telefon (definitivně) umrtvíš. Tady více než kde jinde platí, že je potřeba vědět, co člověk dělá.

Ano, čekalo se vždycky na XDA (XDA Developers je největší fórum o mobilech na světě), protože se právě tam většinou objevil někdo šikovný, kdo přišel na tu správnou skulinku v systému, díky které bylo možné získat root oprávnění (= rootnout telefon).
Problém není v tom, že by to s 64bit CPU neuměli, problém je v tom, že systém se kvůli tomu změnil a je výrazně obtížnější nějakou skulinku najít. Navíc, jak jsem psal, sám Android si kontroluje změny v systémové partition (část paměti, kde je nahrán systém) a pokud narazí na nějaké úpravy (které jsou pro root nutné) odmítne nabootovat. Už jenom existence tohoto zabezpečení věci značně znepříjemňuje.
Komunita bohužel celkově kolem úprav telefonů trošku vymírá (hlavně z důvodů, co jsem psal výše). Kolem některých výrobců jako je Sony více, kolem jiných méně.

Ničím výše se tě samozřejmě nesnažím odradit, ale je dobré vědět, do čeho člověk jde. A pokud to chceš stále zkusit, tak směle do toho! :good:
Na hraní si s rootem a úpravami systému bych doporučil začít s nějakým starším telefonem - nejjednodušší na root v tomhle ohledu byly telefony vydané v rozmezí Xperie Arc až Xperie T (roky 2011 - 2012; popř. ještě z roku 2013 Xperia SP), mírně složitější to pak bylo u Xperií Z až Z3 (roky 2013 - 2014).
Z3+ a Z5 už byly docela složité a pak přišly 64bitové procesory a šlo to do háje. :(
Moje kousky: SE T300 -> Nokia 3310 -> SE K750i -> SE C510i -> Xperia S -> Xperia SP -> Xperia Z1 -> Xperia Z3 Dual -> Huawei P8 Lite -> Xperia XZ2
Domácí ZOO: Xperia X10i, mini pro, Arc S, U, S, SP, Z1, Z1 Compact, E1, Z3 Compact, XZ1, XZ2 - Nokia 6 - Huawei P8 Lite - Nokia 3310 - SE T300 - SE T610 - SE K510i - SE K700i - SE K750i - SE K770i - SE K800i - SE C510i - SE W200i
RIP: Xperia T - Xperia Z3 Dual - Xperia Z5 Dual

Oťas
Facebook profil: https://www.facebook.com/otas.schrank
Typ zařízení: Sony xperia Z3C

Příspěvek od Oťas » 08 bře 2018 13:26

vitvalecka píše:Jak píše Jozef, kvůli místu to dneska fakt nemá smysl. Je lepší si koupit větší paměťovku, než se do tohohle vrhat.
Jinak "díváním se do souborů" toho moc nezjistíš, daleko větší je pravděpodobnost, že telefon (definitivně) umrtvíš. Tady více než kde jinde platí, že je potřeba vědět, co člověk dělá.

Ano, čekalo se vždycky na XDA (XDA Developers je největší fórum o mobilech na světě), protože se právě tam většinou objevil někdo šikovný, kdo přišel na tu správnou skulinku v systému, díky které bylo možné získat root oprávnění (= rootnout telefon).
Problém není v tom, že by to s 64bit CPU neuměli, problém je v tom, že systém se kvůli tomu změnil a je výrazně obtížnější nějakou skulinku najít. Navíc, jak jsem psal, sám Android si kontroluje změny v systémové partition (část paměti, kde je nahrán systém) a pokud narazí na nějaké úpravy (které jsou pro root nutné) odmítne nabootovat. Už jenom existence tohoto zabezpečení věci značně znepříjemňuje.
Komunita bohužel celkově kolem úprav telefonů trošku vymírá (hlavně z důvodů, co jsem psal výše). Kolem některých výrobců jako je Sony více, kolem jiných méně.

Ničím výše se tě samozřejmě nesnažím odradit, ale je dobré vědět, do čeho člověk jde. A pokud to chceš stále zkusit, tak směle do toho! :good:
Na hraní si s rootem a úpravami systému bych doporučil začít s nějakým starším telefonem - nejjednodušší na root v tomhle ohledu byly telefony vydané v rozmezí Xperie Arc až Xperie T (roky 2011 - 2012; popř. ještě z roku 2013 Xperia SP), mírně složitější to pak bylo u Xperií Z až Z3 (roky 2013 - 2014).
Z3+ a Z5 už byly docela složité a pak přišly 64bitové procesory a šlo to do háje. :(
Já mám root hlavně kvůli Lucky Patcheru.

Odesláno z mého D5803 pomocí Tapatalk

heker510
Typ zařízení: Xperia™Z5 E6653
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od heker510 » 08 bře 2018 14:31

No ja rootuji stale pokud se da napr. xperia X F5121 muj posledni fon ma root a Twrp vymazane 45ks nepotrebne aplikacie a par uprav bez rootu by mi neslo par aplikacii ktore fakt nutne potrebujem/Jasne ze mam zalohu TA DRM ulozenu 6x na inom mieste v cloudoch pre pripad.
To ze mi root usetril nie len miesto a zbavil ma vnutenich hluposti ale aj vydrz baterii je uplne ina to tu uz nikto nespomina no nevadi
Ja Root som mal aj budem mat stale preto ze je nutny :beer: :beer: :beer:
Odesláno z mé Xperia™ Z5 pomocí Tapatalk
Obrázek
Xperia™E6653,F̶5̶1̶2̶1̶,̶G̶̶̶3̶̶̶3̶̶̶1̶̶̶1̶̶̶,̶̶̶F̶̶̶̶̶̶̶3̶̶̶̶̶̶̶1̶̶̶̶̶̶̶1̶̶̶̶̶̶̶1̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶D̶̶̶̶̶̶̶6̶̶̶̶̶̶̶6̶̶̶̶̶̶̶0̶̶̶̶̶̶̶3̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶D̶̶̶̶̶̶̶6̶̶̶̶̶̶̶5̶̶̶̶̶̶̶0̶̶̶̶̶̶̶3̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶C̶̶̶̶̶̶̶6̶̶̶̶̶̶̶9̶̶̶̶̶̶̶0̶̶̶̶̶̶̶3̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶D̶̶̶̶̶̶̶2̶̶̶̶̶̶̶2̶̶̶̶̶̶̶0̶̶̶̶̶̶̶3̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶D̶̶̶̶̶̶̶2̶̶̶̶̶̶̶0̶̶̶̶̶̶̶0̶̶̶̶̶̶̶5̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶D̶̶̶̶̶̶̶2̶̶̶̶̶̶̶3̶̶̶̶̶̶̶0̶̶̶̶̶̶̶3̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶C̶̶̶̶̶̶̶6̶̶̶̶̶̶̶6̶̶̶̶̶̶̶0̶̶̶̶̶̶̶3̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶C̶̶̶̶̶̶̶6̶̶̶̶̶̶̶6̶̶̶̶̶̶̶0̶̶̶̶̶̶̶3̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶C̶̶̶̶̶̶̶5̶̶̶̶̶̶̶3̶̶̶̶̶̶̶0̶̶̶̶̶̶̶3̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶C̶̶̶̶̶̶̶2̶̶̶̶̶̶̶1̶̶̶̶̶̶̶0̶̶̶̶̶̶̶5̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶S̶̶̶̶̶̶̶T̶̶̶̶̶̶̶2̶̶̶̶̶̶̶6̶̶̶̶̶̶̶i̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶L̶̶̶̶̶̶̶T̶̶̶̶̶̶̶2̶̶̶̶̶̶̶2̶̶̶̶̶̶̶i̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶S̶̶̶̶̶̶̶T̶̶̶̶̶̶̶2̶̶̶̶̶̶̶5̶̶̶̶̶̶̶i̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶S̶̶̶̶̶̶̶T̶̶̶̶̶̶̶2̶̶̶̶̶̶̶3̶̶̶̶̶̶̶i̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶S̶̶̶̶̶̶̶T̶̶̶̶̶̶̶2̶̶̶̶̶̶̶1̶̶̶̶̶̶̶i̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶S̶̶̶̶̶̶̶K̶̶̶̶̶̶̶1̶̶̶̶̶̶̶7̶̶̶̶̶̶̶ ̶̶̶̶̶̶̶i̶̶̶̶̶̶̶,̶̶̶̶̶̶̶X̶̶̶̶̶̶̶1̶̶̶̶̶̶̶0̶̶̶̶̶̶̶
Sony™ Bluetooth Headset SBH80,SmartWatch SW3
ObrázekObrázekObrázek

Srandista
Typ zařízení: Nexus 5, Nexus 7

Příspěvek od Srandista » 12 bře 2018 16:21

Preco uz nikto nerootuje? Pretoze uz to nie je treba, ako jednoduche.

Drtiva vacsina veci, na co bol root treba je dnes uz passe. Spravit si screenshot obrazovky? Nie je problem. Zmenit farebne podanie displayu? Vyrobcovia to integruju priamo do nastaveni. A kopec dalsich veci, na ktore si uz teraz nepsomeniem, je implementovane priamo v systeme, ci uz Androidom samotnym, alebo jednotlivymi vyrobcami.

Potom tu mame veco, co vyriesila HW vybava telefonov. Uvolnit miesto po nejakych appkach od vyrobcu? A naco, ked ma kazdy normalny telefon aspon 32GB? Uvolnovat RAM? to bola blbost uz v dobe, kedy bola RAM aj dost limitovana, nie to este dnes. Nove drivre na cameru? vysledok bude horsi ako s tymi od vyrobcu.

A posledna vec je zvysovanie bezpecnosti Androidu. Su tu s nami aplicakcie, ktore root nemju radi a odmietaju s nim fungovat. A ja by som povedal, ze minimalne je killer aplikacia, ktoru na telefone vyzadujem a budem ju preferovat pred rootom. A to je Google Pay. A to ani nehovorim o tom, ze telefony, ktore pouzivaju A/B partition system, sa rootuju docela blbo a budeme sa s nimi stretavat cim dalej, tym castejsie.

Som s Androidom od doby Androidu 1.6 Donut, a vsetky telefony az po Nexus 5 s Androidom 6.0 som mal rootnute. Dnes ale mozem povedat, ze pre mna je tato doba uz uzavreta, a ziaden novy telefon uz nerootnem. Jednoducho sa mi s tym nechce babrat, funkcie ktore mi prinasal uz zdaleka nie su take dolezite, a obnovovat root po kazdo mesacnych bezpecnostnych aktualizaciach je kopec z mojho pohladu dnes uz zbytocnej roboty.
K510i, K610im, W995, Xperia Arc 7.0, HTC One M7 Dual SIM 5.0.2, Nexus 5 32 GB 6.0.1, Nexus 7 (2013) 32 GB 6.0.1, Moto 360, 2x Chromecast 2013 (rooted), Chromecast 2015, Chromecast Audio

Oťas
Facebook profil: https://www.facebook.com/otas.schrank
Typ zařízení: Sony xperia Z3C

Příspěvek od Oťas » 30 kvě 2018 13:33

Srandista píše:Preco uz nikto nerootuje? Pretoze uz to nie je treba, ako jednoduche.

Drtiva vacsina veci, na co bol root treba je dnes uz passe. Spravit si screenshot obrazovky? Nie je problem. Zmenit farebne podanie displayu? Vyrobcovia to integruju priamo do nastaveni. A kopec dalsich veci, na ktore si uz teraz nepsomeniem, je implementovane priamo v systeme, ci uz Androidom samotnym, alebo jednotlivymi vyrobcami.

Potom tu mame veco, co vyriesila HW vybava telefonov. Uvolnit miesto po nejakych appkach od vyrobcu? A naco, ked ma kazdy normalny telefon aspon 32GB? Uvolnovat RAM? to bola blbost uz v dobe, kedy bola RAM aj dost limitovana, nie to este dnes. Nove drivre na cameru? vysledok bude horsi ako s tymi od vyrobcu.

A posledna vec je zvysovanie bezpecnosti Androidu. Su tu s nami aplicakcie, ktore root nemju radi a odmietaju s nim fungovat. A ja by som povedal, ze minimalne je killer aplikacia, ktoru na telefone vyzadujem a budem ju preferovat pred rootom. A to je Google Pay. A to ani nehovorim o tom, ze telefony, ktore pouzivaju A/B partition system, sa rootuju docela blbo a budeme sa s nimi stretavat cim dalej, tym castejsie.

Som s Androidom od doby Androidu 1.6 Donut, a vsetky telefony az po Nexus 5 s Androidom 6.0 som mal rootnute. Dnes ale mozem povedat, ze pre mna je tato doba uz uzavreta, a ziaden novy telefon uz nerootnem. Jednoducho sa mi s tym nechce babrat, funkcie ktore mi prinasal uz zdaleka nie su take dolezite, a obnovovat root po kazdo mesacnych bezpecnostnych aktualizaciach je kopec z mojho pohladu dnes uz zbytocnej roboty.
Já rootuju, protože některé appky vyžadují root.

Odesláno z mého D5803 pomocí Tapatalk

looker1

Příspěvek od looker1 » 30 kvě 2018 14:25

Nerootuju, protože...no myslím, že vážně to už není třeba... :-)
Nadšený uživatel Google Pixel 2 XL :Yahoo!: :Yahoo!: :Yahoo!:
Nadšený uživatel Google Pixelbook :Yahoo!: :Yahoo!:

largo2

Příspěvek od largo2 » 30 kvě 2018 15:47

Tému by som nazval skôr prečo rootuje stále menej ludí a nie prečo už nikto nerootuje.
Všetky moje mobily som mal rootnuté, lebo android ešte stále nejaké pre mňa dôležité funkcie nepodporuje. Mám teraz Z5P. Jej podpora už skončila, tak nejaké bezpečnostné aplikácie už nebudú. Snažím sa čo najmenej používať power tlačítko, takže mi chýba na androide funkcia hlavne zhasnutie dvojklikom aj uzamykaciu a nahradenie power menu widgetom na obrazovke.
Root je potrebný na aktiváciu Xposed a úpravu modulmi, ako je napríklad Gravity. Ale nedávno som zistil, že keď som si po upravení mobilu a spravení záloh nahral upravený nerootnutý kernel, tak som stratil root práva, ale všetky úpravy ostali. Xposed a moduli normálne fungujú ďalej.
Používam teraz jednu custom romku z XDA založenú na stock FW v štýle XZ2. Má dosť nainštalovaných zbytočných aplikácií od výrobcu, ktoré potrebujú veľa ramky a mobil veľmi spomalujú. No po ich odinštalovaní je romka rýchla a stabilná.
Obrázek Obrázek Obrázek
E6853_Customized CE1_1299-1491_32.4.A.1.54_R1E
HTC Wildfire > Xperia Arc > Xperia Z1 Compact > Xperia Z3 Compact > Xperia Z5 > Xperia Z5 Premium

Jelyto

Příspěvek od Jelyto » 05 čer 2018 15:17

Co třeba soukromí? To vážně většině nevadí, co kam která aplikace posílá a k čemu má přístup? Díky bohu za Xprivacy.

Odesláno z mého D5503 pomocí Tapatalk

largo2

Příspěvek od largo2 » 26 čer 2018 00:23

Na svojej Z5P som už root zrušil. Obnovil som zálohu DRM. tým sa zamkol BL a cez Flashtool som nahral stock FW. Root som zrušil kvôli bezpečnosti SafetyNet. Prišiel mi email z PayPal na overenie účtu a aj v Google play mi zmizli nejaké apky a nejaké inštalačky aplikácií sa mi na sdkarte zablokovali.

Root na mobile vlastne už iba preto, aby som nemusel používať Power tlačítko, na zhasnutie uzamykacej obrazovky a mohol odomknúť mobil odtlačkom aj pri povolení Správcu zariadenia. Túto funkciu som čiastočne nahradil apkou Turn Off Screen (Lock Screen) https://play.google.com/store/apps/deta ... lockscreen.
Má význam hlavne pri mobiloch podporujúcich dvojklik.
Nočný režim som nahradil apkou Twiling https://play.google.com/store/apps/deta ... ndroid.lux
Otatné úpravy mi na Z5 Premium chýbať nebudú.
Naposledy upravil(a) largo2 dne 08 srp 2018 20:10, celkem upraveno 1 x.
E6853_Customized CE1_1299-1491_32.4.A.1.54_R1E
HTC Wildfire > Xperia Arc > Xperia Z1 Compact > Xperia Z3 Compact > Xperia Z5 > Xperia Z5 Premium

Ganimed
Typ zařízení: LG G7+
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ganimed » 01 srp 2018 18:03

Když se to vezme prakticky tak vlastně rootovali vždy jen fanoušci a tunéři a to je stějně jen max 1 procento uživatelů, tak že vlastně vždy nikdo nerootoval. Když já rootuji tak jen kvúli odstranění některých systemových aplikací které zbytečně běžely a ja je nepoužíval.
Obrázek

Mara232

Příspěvek od Mara232 » 08 srp 2018 17:23

Řekl bych to tak. X10 jsem rootoval, preinstalovaval, kde co. Xperii P podobně. U XperieSP jsem jen za pomoci rootu oninstaloval přebytečné aplikace.
Xiaomi mi4 - až na výměnu displaye a baterky nebyla potřeba žádná úprava
Galaxy s S7 - funguje jak má, nepotřebuji se v tom hrabat a tím padá otázka, proč bych vůbec něco dělal když mám co potřebuji? Jak bylo napsáno, úpravy které dříve umožňovaly Custom romky/root jsou dnes zaimplementovany v systému. Máme témata, velké paměti, silné procesory, dostatečně svítivé ledky, dostatečně hrající reprák, zaimplementovany ekvalizér.
Už je to prostě zbytečné...

Odesláno z mého SM-G930F pomocí Tapatalk

root/unlock bootloader/CWM

Mira96
Typ zařízení: Sony Xperia Z5
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mira96 » 04 zář 2018 21:45

A není,
já třeba opravdu nechci v telefonu Xichtoknihu, AVG, a jiný zbytečný soft, který nikdy nevyužiju. Ano, paměť se dnes počítá na GB, ale proč mi v telefonu má strašit FCB, když místo toho tam můžu mít uložené třeba video synka ...
Sony Xperia Z5, N 32.4.A.1.54, Root, Unlock Bootloader, TWRP, µSDXC 128 GB
Sony Xperia Z2, MM 23.5.A.1.291, eXistenZ 5.6.5, Root, Unlock Bootloader, TWRP, µSDXC 32 GB
Sony CMD-C1->Sony CMD-CD5->Sony CMD-J5->Nokia 6230i->HTC P3300->HTC Touch HD->HTC HD2->Sony Xperia Z1->Z2->Z5

duky5

Příspěvek od duky5 » 04 zář 2018 22:21

To už je ale dosť exotický dôvod na root...
Väčšina užívateľov toto naozaj nerieši.

Pôvodné potreby rootu skutočne pominuli, funkcie kvôli ktorým sa root robil sú už teraz súčasťou systému, pamäte je už v mobile dosť, netreba nič presúvať. Custom romky tiež nie sú masová záležitosť...
Odpovědět

Zpět na „Úpravy, obecné návody a tuning“