Jak odemknout a zamknout bootloader XPERIA Z1 Compact

To nejlepší od Sony Mobile v kompaktním kovovém těle

Autor tohoto vlákna
Jozef Cmar
Administrátor

Jak odemknout a zamknout bootloader XPERIA Z1 Compact

Příspěvek od Jozef Cmar » 02 bře 2014 10:49

Jelikož Sony oficiálně umožňuje odemknout u svých komunikátorů XPERIA roku 2014 bootloader, přinášíme vám český překlad návodu na jeho odemknutí. Aby bylo vše kompletní, najdete zde také návod na jeho opětovné uzamčení, díky kterému můžete opět využívat aktualizaci firmwaru skrze oficiální aplikace společnosti Sony. Odemknutí bootloaderu s sebou přináší spoustu výhod stran úprav telefonů, tou nejdůležitější je pak možnost nahrát upravený kernel, který s sebou může přinést například práva root, vyšší frekvenci procesoru nebo třeba populární Recovery menu, které umožňuje komplexní zálohu telefonu případně jednoduchou instalaci dalších úprav.

Co byste měli vědět před odemknutím bootloaderu u vašeho telefonu
- připravte se na kompletní ztrátu vašich uživatelských dat
- ačkoliv bootloader jde opět zamknout, nevratně přijdete o DRM data (takže třeba aplikaci trackID)
- bootloader nejde odemknout u všech telefonů, pokud máte telefon od operátora, nemusí sto jít
- do opětovného uzamknutí bootloaderu vám nebudou umožněné aktualizace oficiální cestou skrze SEUS a Pc companion

Jak odemknout bootloader u telefonů Sony
1. stáhněte a nainstalujte si Flashtool - viewtopic.php?f=54&t=9878
2. spusťte Flashtool, zvolte možnost BLU a připojte telefon ve flashovacím režimu (vypnutý telefon při současném držení tlačítka snížení hlasitosti)
3. z telefonu se načte imei (to si zkopírujte) , klikněte na get unlock code
4. budete přesměrování na web Sony Mobile, postupujte podle pokynů a nakonec zadejte IMEI, odemkací kód vám přijde do emailu
5. vygenerovan kód zadejte do políčka níže a zvolte možnost unlock bootloader
6. až vás Flashtool vyzve, odpojte telefon a připojte jej znovu při současném držení tlačítka zvýšení hlasitosti
7. užívejte si odemknutý bootloader

Obrázek

Obrázek

Jak zamknout odemknutý bootloader u telefonů Sony
1. stáhněte a nainstalujte si Flashtool - viewtopic.php?f=54&t=9878
2. spusťte Flashtool, zvolte možnost BLU a připojte telefon ve flashovacím režimu (vypnutý telefon při současném držení tlačítka snížení hlasitosti)
3. zvolte možnost relock a po pár vteřinách je hotovo...

Obrázek

Obrázek

valdapa
Typ zařízení: XZ1

Re: Jak odemknout a zamknout bootloader XPERIA Z1 Compact

Příspěvek od valdapa » 02 bře 2014 18:42

Perfektní. Konečně odemknuto. Akorát při odemknutí bych v návodu dal bod č.6 hned za bod č.2 . Alespoň tak to probíhalo u mne.
Jináč supr a díky!

Autor tohoto vlákna
Jozef Cmar
Administrátor

Příspěvek od Jozef Cmar » 02 bře 2014 18:44

a kterou verzi flashtool jste použil? Já používal včea nejnovější verzi a kod se standardně generoval na webu Sony... Nenapadá mě, jak jinak to udělat (za předpokladu, že odemykáte poprvé, pak už si Flashtool ten kod pamatuje)
Obrázek

valdapa
Typ zařízení: XZ1

Příspěvek od valdapa » 02 bře 2014 20:02

Poprvé a nejnovější flashtool. Připojil jsem foun s minus, něco proběhlo a pak mi to vyzvalo s plus připojením. Nainstalovali se ovladače a pak už to proběhlo standardně přes Sony web. Možná to bylo ze jsem nemel ty ovladače.

pcpepik
Typ zařízení: F5321, D5503, SK17i

Příspěvek od pcpepik » 02 bře 2014 20:14

Jozef Cmar: Myslím, že by u všech novějších tel. bylo vhodné v návodu zmiňovat možnost/vhodnost zálohy TA oddílu - tedy zmíněná "DRM data", vzhledem k možnému budoucímu dopadu na záruku.
Přes SZ prosím jen soukromé a urgentní záležitosti, vše ostatní směřujte na fórum, děkuji!

Autor tohoto vlákna
Jozef Cmar
Administrátor

Příspěvek od Jozef Cmar » 02 bře 2014 20:19

Už chápu jak to myslíte, ono to vypadá jinak při prvním odmeknutí a jinak při dalším odemknutí... Co se týká zálohy TA - to nejde jednoduše u všech telefonů, jelikož k tomu je zase třeba root, který nejde vdy s uzamknutým BL. Navíc se zárukou nemá TA žádnou souvislost
Obrázek

pcpepik

Příspěvek od pcpepik » 02 bře 2014 21:13

Snad máte pravdu, na internetu ve spojitosti se zálohou TA bývají zmiňovány možné problémy se zárukou a je tak doporučována, proto jsem to považoval za důležité :)
Naposledy upravil(a) pcpepik dne 02 bře 2014 21:15, celkem upraveno 1 x.
Přes SZ prosím jen soukromé a urgentní záležitosti, vše ostatní směřujte na fórum, děkuji!

Autor tohoto vlákna
Jozef Cmar
Administrátor

Příspěvek od Jozef Cmar » 02 bře 2014 21:13

Problém je jedině to, pokud BL před opravou nezamknete, ověřeno přímo v servise (sám mám servisní program k dispozici)
Obrázek

pcpepik

Příspěvek od pcpepik » 02 bře 2014 21:19

Pokud to platí takto jako za stara, pak je to jedině dobře a děkuji za ujasnění :)

undy

Příspěvek od undy » 04 bře 2014 11:24

Dobrý deň, na Z1 compact, ktorú som si dal rootnuť, som omylom vymazal bootloader. Teraz po zapnutí telefónu svieti len logo SONY a viem sa dostať do/CWM/ recovery menu. Prosím, nepíšte mi aký som idiot, vymazal som to, čo som našiel na nejakom zozname aplikácií ako bezpečné na vymazanie. Som lekár, v tom sa vyznám dobre, v tomto nie...PC companion aj SEUS mi vypisuje, že v telefóne bol zmenený softvér a nedá sa to opraviť. V servise to skúšali taktiež, pomocou nejakého "boxu" bez úspechu. Poprosím o nejakú radu, ako sa pohnúť ďalej a či to má vôbec význam...som zúfalý, 550 EUR a telefón mal týždeň..vďaka za akúkoľvek nádej

pcpepik

Příspěvek od pcpepik » 04 bře 2014 12:47

undy: Dle Vašeho popisu Vás mohu ujistit, že jste si bootloader, tedy zavaděč nesmazal. Zobrazené logo SONY značí, že již proběhlo zavedení kernelu, samotný Android se však spustit nepodařilo (jednoduché vysvětlení pojmů: http://www.androidmarket.cz/android/jak ... r-a-dalsi/). V mobilu tedy pravděpodobně chybí nějaký důležitý soubor pro spuštění systému Android a proto na obrazovce zůstane pouze logo SONY. PC Companion ani SUS Vám při odemčeném zavaděči nepomohou, umí s ním však pracovat např. Flashtool. Můžete tedy zkusit tel. oživit nahráním původního FW dle návodu zde na fóru: viewtopic.php?f=85&t=9383 Pokud jste nikdy s flashtoolem neměl tu čest, zde je obrázkový návod pro samotný flash FW: viewtopic.php?f=54&t=3274 (ohledně bodu s ovladači, stačí mít nainstalovaný SUS nebo PC Companion + Z1Compact se připojuje za držení tlačítka pro snížení hlasitosti). Pokud nechcete přijít o data uložená v telefonu, v okně výběru FW u "Wipe" neoznačujte položku "DATA". Bohužel však přijdete o root, takže si tel. budete muset nechat opět rootnout.
Pro příště doporučuji nenásledovat každý návod bezhlavě, každá úprava nemusí být proveditelná na Vašem tel. a při velké šikovnosti si jej můžete i nenávratně zničit! Vždy se proto ujistěte o kompatibilitě a možných nebezpečích dané úpravy!
PS: Že se v servisu tel. oživit nepodařilo je divné, může to tak znamenat vážnější problém např. s vnitřní paměťí zařízení.

undy

Příspěvek od undy » 04 bře 2014 13:26

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Dnes večer budem s človekom, ktorý sa tomu rozumie, určite mu pomôže Váš návod. Vďaka za radu a nádej

.PS: mazal som niečo, ako pozadia telefónu a jednu zložku Sony Xperia, fakt neviem, čo to bolo. S telefónom som nadmieru spokojný a išiel perfektne, snáď sa s tou internou pamäťou nič nestalo, nerobil som nič krkolomné, po ROOTE išiel niekoľko dní bez ťažkostí. Root som robil len kvôli spodným SW tlačidlám, mal som tam len Hide soft keys a LMT, nič iné..po tom vymazaní telefón normálne fungoval, prestal ísť až po najbližšom vypnutí- už sa nedal zapnúť, len to logo. Viem sa dostať do recovery menu, aj do fastboot módu, na začiatok to nie je veľa, ale aspoň slamka nádeje. Vážim si Vašu ochotu, ešte raz vďaka

Tie ovládače by mali byť v PC, na ktorom sa robil Root, nie? Na tom istom PC to budeme aj večer oživovať :unknown:

pcpepik

Příspěvek od pcpepik » 04 bře 2014 18:11

Za málo, sám jsem si takto mobil nejednou umrtvil. Paměť NAND, na které je uložen SW toho ale snese hodně, takže její poškození jsem uváděl jen jako nejhorší, nejméně pravděpodobnou variantu. Mít přístup do fastbootu, nebo dokonce recovery bývá v takovýchto případech naopak k nezaplacení :-) Ohledně recovery jsem si uvědomil ještě jednu věc, kterou jsem předtím nezmínil, jde přes něj totiž telefon zálohovat. Pokud tedy máte v telefonu vytvořenou zálohu, stačí ji obnovit a tel. by měl opět fungovat, nebudete tak muset nahrávat FW pres Flashtool. Pokud ne, pak do budoucna nezapomeňte před zásahy do systému vždy zálohu vytvořit (jen si uvolněte dostatek volného místa v interní paměti, zálohy mají kolem 5GB).
Ovladače - ano, v daném PC by již být měly

undy

Příspěvek od undy » 05 bře 2014 07:03

Telefón úspešne cez fastboot oživený, opäť rootnutý, všetko sa podarilo aj s Vašou pomocou. Ďakujem a prajem príjemný deň

laginoo

Příspěvek od laginoo » 15 bře 2014 09:27

Nabizi se mi otazka a snad se to nikde jinde neprobiralo. Zalohuju si TA - odemknu BL - nahraju kernel - obnovim TA. Je mi to k necemu? Nebo obnova TA ma smysl jen se zamknutym BL?

Edit: Aha, takze kdyz tam nahodim zpet TA tak se mi tim BL zase zamkne, a pak nejde nahodit kernel.
Obrázek

pcpepik

Příspěvek od pcpepik » 15 bře 2014 15:41

Přesně tak :) Obnovením TA telefon uvedete do původního stavu (s DRM daty a uzamčeným BL). Před obnovou je ještě potřeba nahrát původní kernel od výrobce, jinak si tel. softwarově umrtvíte.

laginoo

Příspěvek od laginoo » 15 bře 2014 15:54

Jj moje ani ne 24 hodin stara Z1C ma uz jednu klinickou smrt za sebou, presne tim zpusobem jak pises :D
Obrázek

Autor tohoto vlákna
Jozef Cmar
Administrátor

Příspěvek od Jozef Cmar » 27 čer 2014 22:55

Je to tak, ale ono se hodně změnilo, když už je root bez odemknutí BL i pro KitKat, rázem už je odemykání jen pro ty, co chtějí využívat maximum úprav... Pro běžné věci není třeba
Obrázek

Fijojo

Příspěvek od Fijojo » 18 zář 2014 16:23

Je možné mít rootnutý telefon, ale aby byl jako původní? Veškeré aktualizace oficiální? Jsem z toho trochu ztracen. Díky :)
SE Xperia NEO;FW: MT15i 4.1.B.0.587; KERNEL: Suave_v6_ NeoV; ROM: SK-CZ Xperia Team EDT-2 Neo

Sony Xperia Z1 Compact LOVE IT :P

pcpepik

Příspěvek od pcpepik » 18 zář 2014 16:28

Fijojo: Ano, telefon lze rootnout i bez odemykání bootloaderu: viewtopic.php?f=85&t=9897
Odpovědět

Zpět na „XPERIA Z1 Compact“